Dolar 30,9931
Euro 33,6576
Altın 2.021,13
BİST 9.321,00
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Tekirdağ 16°C
Az Bulutlu
Tekirdağ
16°C
Az Bulutlu
Cum 18°C
Cts 15°C
Paz 15°C
Pts 12°C

Beyin tümörü tanı ve tedavi yöntemleri

Beyin tümörü tanı ve tedavi yöntemleri
9 June 2022 09:34
569

İrmet Hospital Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Tansu GÜRSOY “Beyin Tümörleri” hakkında bilgilendirme yaptı.

Dünya nüfusu yaşlandıkça beyin tümörlerinin görülme oranı da artıyor. Birçok kanser türünde olduğu gibi, beyin tümörlerinin neden geliştiğine dair net bir açıklama bulunmamaktadır. Öte yandan araştırmalar her 100 bin kişiden 5’inde beyin tümörü geliştiğini gösteriyor.

BEYİN TÜMÖRÜ NEDİR?

Beynimizde kontrolsüzce büyüyen hücrelere beyin tümörü ismi verilir. Bu tümörler, beynin içinde oluşabildiği gibi, beynin çevresindeki dokulardan da kaynaklanabilir ve kafatasının içine doğru büyüyebilirler. Kafatası içinde yerleşen tümörleri kafa içinde basınç artışına bağlı olarak, belirgin belirtiler gösterebilirler. 

BEYİN TÜMÖRÜ NASIL OLUŞUR?

Tüm vücuttaki organlarda olduğu gibi beyin içerisindeki hücrelerde de tümör oluşmaktadır. Normalde hücreler gelişir, büyür, yaşlanır ve ölür yerine yeni hücreler oluşur. 

Görevini tamamlayıp ölen hücreler vücuttan atılmayıp biriken bu hücrelerin kümeleşmesi sonucunda organda tümör denilen bir oluşum ortaya çıkar ve bu birikime tümör adı verilmektedir.

KAÇ TİP BEYİN TÜMÖRÜ VARDIR?

Beyin tümörlerinin birçok farklı türü vardır. Kabaca iyi huylu (benign) ve kötü huylu (malign) olarak ikiye ayrılabilir. Diğer bir sınıflama olarak da beyin hücrelerinden kaynaklanan (primer) tümörler ile vücudun başka bir yerinde oluşup beyne göç eden tümörler (sekonder, metastatik) olarak incelenebilir.
İYİ HUYLU BEYİN TÜMÖRLERİ
Bu tümörler beyin zarlarından (menengiom) veya beyin içerisindeki sinirlerden (schwanom), doğuştan gelen kalıntı tümörleri (dermoid, epidermoid kist) olup bu tümörlerin cerrahi tedavi sonuçları mükemmeldir.

KÖTÜ HUYLU BEYİN TÜMÖRLERİ
Anormal veya hızla büyüyen beyin tümürleri olup hızla büyüdüğünden sağlıklı beyin hücrelerinin içerisine yayılırlar. Bu tümörlerin tedavi sonuçları tümörün yerleşimine, genişliğine, beraberindeki risk faktörlerine bağlı olarak değişmekle birlikte yaşam süresi uzatılmaktadır.

BELİRTİLERİ NELERDİR?

Beyin tümörleri, kafatası içinde yerleşen tümörler oldukları için kafatası içinde basınç artışına bağlı olarak şiddetli baş ağrısı, bulantı ve kusma gibi yaygın belirtiler arasında yer alır. Bunlar dışında beyin tümörünün oluştuğu yerlere göre belirtiler farklılık gösterebilir.

  • Sağ veya sol vücut yarısında kuvvetsizlik,
  • Uyuşma,
  • Yürüme bozukluğu,
  • Görme kaybı,
  • İşitme kaybı,
  • Hafıza bozukluğu,
  • Konuşmada güçlük,
  • Dengesizlik

Bu belirtiler tümörün çeşidine, çapına, yerine ve evresine göre değişiklik göstermektedir. Bu şikayetlerle cerraha başvuran bir hastada beyin tümörü olup olmadığını anlamak ve olması durumunda tümörün çeşidini (iyi huylu veya kötü huylu) belirlemek amacı ile hastaya birtakım testler ve tetkikler uygulanır. 

TANI YÖNTEMLERİ NELERDİR?

Günümüzde beyin tümörü kendine has özel şikayet ve bulguları ile hastalar nörolojik branşlardaki hekimlere başvurmaktadır. Bu hekimlerin yaptığı; iyi bir öykü, nörolojik muayene ve ilgili görüntüleme yöntemleri (BT, MRG) ile kolaylıkla beyin tümörü teşhisi konulmaktadır. Tedavide beyin tümörü ameliyatı yapan hekim, hastanın tüm verilerini ilgili diğer hekimlerle (radyasyon onkoloğu, medikal onkolog, patolog, radyolog) konsey konsültasyonu sonucu hangi tedaviye (ameliyat, radyoterapi, kemoterapi) uygun olduğuna karar verilmektedir.
TEDAVİ YÖNTEMLERİ NELERDİR?
Beyin tümörlerinin tedavisinde temel olarak 3 ayrı yöntem kullanılmaktadır. Bunlar; cerrahi, ilaç tedavisi ve radyo terapidir. Bu tedavi yöntemleri arasında ise genellikle cerrahi yöntem ön plana çıkmaktadır. Bunun en temel nedeni ise tümörlerin genellikle kafatası içinde beyine baskı yapmaları ve kafa içi basıncı arttırmalarıdır.
CERRAHİ TEDAVİ YÖNTEMİ
Cerrahi tedavide; tümörün olduğu bölgeden örnek alınması çıkartılması, beyin ve sinirlerin rahatlatılması ve tümörün cinsinin saptanması için patolojik inceleme olanağı bulunuyor. Üstelik günümüzde cerrahi tedavilerde son derece büyük ilerlemeler kaydediliyor. Cerrahi mikroskobun kullanımı bir standart haline gelmiş ve mikroskoplarda kullanılan teknoloji ileri düzeye gelmiş bulunmaktadır.* Bazı tümörlerin çıkartılmasında intraoperatif MR kullanımı önemli katkılar sağlıyor. Sağlık alanında gelişen teknolojik gelişmelerle eskiye göre cerrahi girişime bağlı komplikasyonların oranı çok azaldı.
KEMOTERAPİ (İLAÇLI TEDAVİ) YÖNTEMİ

İlaçlı tedaviler özellikle kanser hastalıkları alanında son yıllarda çok önemli gelişmeler kaydediliyor. Genellikle kötü huylu tümörlerde kullanılan kemoterapiler hastaların yaşam süresini uzatıyor, bazen de tamamen iyileşmeyi sağlayabilmektedir.
RADYASYON (IŞIN TEDAVİSİ) YÖNTEMLERİ

Radyasyonun beyin tümörlerinde kullanılması çok uzun bir geçmişe sahip. Buna ek olarak radyocerrahi adı verilen Gamma Knife, CyberKnife radyocerrahisi gibi yöntemler de beyin tümörü tedavisinde kullanılabiliyor.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Verified by MonsterInsights

Trakya Haber