Dolar 18,8197
Euro 20,3115
Altın 1.128,47
BİST 4.997,63
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Tekirdağ 4°C
Çok Bulutlu
Tekirdağ
4°C
Çok Bulutlu
Paz 2°C
Pts 2°C
Sal 4°C
Çar 5°C

Besici köylülerin merası at çiftliği olmasın!

Besici köylülerin merası at çiftliği olmasın!
30 Mayıs 2022 15:43
371

Çorlu’ya bağlı Seymen mahallesinin (köyünün) merasının bir bölümüne at çiftliği yapılması planı, burada yaşayan, geçimini büyük ve küçükbaş hayvan besiciliği ile sağlayan vatandaşlar tarafından protesto edildi. Türkiye Jokey Kulübü (TJK) Seymen mahallesinin toplam 2600 dekarlık merasının 936 dekarını almak üzere çalışmalara başladı. TJK’nın bu araziye atlara antrenman sahası, barınma tesisi kurmak istediği öğrenildi.

Konuyla ilgili duyumlar arasında TJK’nın Veliefendi Hipodromu’nu buraya taşıyacağı da yer aldı. TJK ise söz konusu araziye hipodrom kurulmasına ilişkin iddiaları yalanlarken konuşulan ve yöre halkının karşı çıktığı diğer planların doğru olmadığına ilişkin bir açıklama yapmadı.
Aralarında Seymen mahallesi muhtarı Aydın Dinler’in de bulunduğu yöre halkı, TJK’nın, mahalleye ait merada söz konusu tesisi kurmasını istemediklerini açıkladı. Hayvancılıkla geçindiklerini, mahalledeki besici vatandaşların toplam 5 bin büyük ve küçükbaş hayvanı olduğunu belirten Seymenliler, “Bu meralar olmazsa hayvanlarımızı nasıl besleyeceğiz” dediler.
Seymenliler, et ve süt fiyatlarının sürekli arttığı, halkın temel gıda maddelerine ulaşmasının her geçen gün zorlaştığı ortamda üretim alanlarının daraltılmasına yönelik planların ülke çıkarlarıyla uyuşmadığını anlattılar.

Seymen Mahallesi Muhtarı Aydın Dinler, meralarına daha önce sanayi tesisi kurulması planlandığını ve kendilerinin karşı çıktığını belirterek, hipodrom kurulmasına da karşı olduklarını söyledi. Arazinin mera olarak kalmasını istediklerini ifade eden Dinler, “Bizim köyümüzün meraları buralar. 2 bin 600 dekar bizim meramız. Bu meramızın 936  dekarı alınmak isteniyor. Bu meramız daha önce de sanayi yapılmak istenmişti, şimdi de hipodrom için konuşuluyor. Bizim bu meraları kullanacak hayvan mevcudumuz var.  Bizim köyümüzde yaklaşık 3 bine yakın küçükbaş, 2 bine yaklaşık da büyükbaş hayvan var. Biz bu meraları kullanıyoruz. Bu meralara ihtiyacımız var. Yani hipodrom yapılmasına biz de köylüler de karşıyız. Bizim meralarımız merak kalsın ki üretebilelim, ekonomiye katkımız olsun” dedi. 

‘ZENGİN BİR KULÜP NEDEN MERAMIZI İSTİYOR’

Mahalleli Serhat Civan, hipodroma karşı olmadıklarını ancak meralarına yapılmasına karşı olduklarını söyledi. Bölgede satılık arazilerin bulunduğunu belirten Civan, şöyle konuştu: “Niye özellikle mera? Mera istemelerindeki amaç ne? Bu mera bize 1946 yılında dedelerimiz Ragıp Paşa’nın varislerinden alırlarken yüzde 10 mera bırakmak şartıyla bırakılmış. O tarihteki insanlar bunun hayvancılığı ne kadar önemli olduğunun farkında olarak buna bırakılmış. Bugün geldiğimiz noktada ev fiyatlarının yükseldiği, yem fiyatlarının çok yüksek olduğu, hayvancılığın zor yapıldığı bir dönemde bizim meralarımızın bize yetmediği bir dönemde neden bizim meramızın tahsisi isteniyor, hipodrom yapılmak isteniyor? Daha önce de bu meraya kooperatif yapılmak istendi, onun haricinde başka tahsisler istendi. Binlerce hayvan buradan geçiniyor. Geçim kaynaklarımız buradan. Yani biz meramızın bizde kalmasını istiyoruz. Eğer hipodrom yapılacaksa Seymen merası hariç bir sürü alternatif yerler var. Türkiye Jokey Kulübü, Türkiye’nin en büyük zengin kulüplerinden biri. İstediği her yeri alabilecek güçte ve kapasitede. Neden bizim geçim kaynağımızı istiyorsunuz. Biz bugün hayvancılık yapmakta zorlandığımız bir dönemde meramımızın büyük bir kısmını jokey kulübü neden istiyor? Bu meranın tahsisi, Veliefendi’ye geçtiği takdirde büyük bir kısmını kaybetmiş oluruz. Bu da bizim için çok büyük bir gelir kaybı. Bununla birlikte mera haricinde nereden hayvanımızı besler ve nereden, hayvanımızın geçimini sağlarız. Veliefendi evet yapılabilir, Çorlu’ya iyi bir getiri getirebilir ama alternatif yerler var.”

‘DÜNYA BİR KRİZ YAŞIYOR’

Trakya Çevre Platformu sözcüsü Murat Sevgi de  dünyanın ekonomik ve gıda krizi yaşadığını belirterek, stratejik olarak tarımın değerinin daha da arttığını söyledi. Böyle bir ortamda tarımsal değerin yükselmesini sağlayacak tarım arazilerinin, meraların, tarımsal kaynakların korunmasının daha da arttırılması gerektiğini kaydeden Sevgi, şunları söyledi: “Biz mevcut bir merayı değerlendirmeyi planlamamız gerekirken bu değerlendirme yerine başka amaçlarla kullanmak, gıda üretimi, tarım üretimi haricinde bir amaçla kullanmak, stratejik olarak ülke güvenliği, gıda güvenliği için büyük sorundur. Öncelikle böyle bir şey planlamış olmanın stratejik bir yanlış olduğunu düşünüyoruz. İkincisi de yakın gelecekte gıda krizinin beklendiğini bütün tarım uzmanları, iklim uzmanları bugün karşımıza çıkmış böyle bir sorunu küçük de olsa örnek olması, emsal olması açısından yapmamamız gerektiğini düşünüyorum. Ayrıca Trakya bölgesi endüstrileşmenin zirve noktalarından birine oturmuşken yapılacak olan tesisin bir at çiftliği, binicilik tesisi açısından herhangi bir endüstriyel kirlilik zararı olmamasına rağmen tarımsal açıdan çok büyük bir potansiyeli yok edeceği için bir tür bindiğimiz dalı kesiyoruz.”

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Trakya Haber