Dolar 19,0425
Euro 20,5141
Altın 1.188,04
BİST 4.906,63
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Tekirdağ 12°C
Çok Bulutlu
Tekirdağ
12°C
Çok Bulutlu
Çar 13°C
Per 14°C
Cum 16°C
Cts 17°C

Aygun: AKP’ye göre tarımda değil, sanayide kamu yararı var!

Aygun: AKP’ye göre tarımda değil, sanayide kamu yararı var!
21 Eylül 2021 15:05
342

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Anayasal yetkisi altında olmasına karşın tarımsal sit alanlarının plastik organize sanayi bölgeleri tarafından istila edilmesine göz yumarken, birinci sınıf tarım arazisini korumanın değil, burada sanayi kurmanın “kamu yararı” olduğunu iddia etti. CHP Tekirdağ Milletvekili Dr. İlhami Özcan Aygun, Tekirdağ’ın Ergene ilçesinde Marmaracık Mevkii’ndeki tarımsal sit arazisine PAKOP Plastik Sanayi Toplu İşyeri Yapı Kooperatifi tarafından “Plastikçiler OSB Yatırım Bölgesi” yapılmasına göz yuman Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’ye “Birinci sınıf tarım arazisinin tarım dışına çıkarılmasına izin verecek misiniz” sorusunu yöneltti.  Pakdemirli, Plastik OSB’nin atık su çıkarmayacağını iddia ederken, birinci sınıf tarım arazisinde organize sanayi bölgesi açılmasına ilişkin yetkinin Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nda olduğunu, üstelik Danıştay 10. Dairesi’nin kararı çerçevesinde burayı sanayiye açmanın “kamu yararı” olduğunu savundu. Aygun, “Bakan, birinci sınıf tarım arazisini koruyamıyorsa o makamda kalmasın! Tarımsal sit alanında plastik sanayii kurmada kamu yararı olduğunu düşünüyorsa, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’na transfer olsun” diye tepki gösterdi.

Aygun, tüm gelişmiş ülkelerde tarım sektörünün geliştirilmesine yönelik adımlar atıldığını, Türkiye’de ise tarım alanlarının heba edildiğini ve Anayasa’nın 45 inci maddesine rağmen birinci sınıf tarım alanlarının korunmadığını kaydetti.

Aygun, Plastikçiler OSB Yatırım Projesi olarak düşünülen alanın “tarımsal sit alanı” niteliğinde olduğuna işaret ederek, “Tarım ve Orman Bakanlığı’nın mutlaka koruması gereken birinci sınıf tarım arazisinin tarım dışına çıkarılmasına göz yumacak mısınız?” diye sordu.

BAKAN PAKDEMİRLİ, TOPU ÇEVRE BAKANLIĞINA ATTI

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, söz konusu OSB’ye yönelik ÇED Başvuru Dosyasını referans gösterdi. Bu tesiste kullanılacak suyun devamlı devir daim ettirilerek kapalı bir sistemde kullanılacağını, bu yüzden atık su oluşturmayacağını söyleyen Bakan Pakdemirli, Ergene Havzası’ndaki kirlenme kontrolüne ilişkin yetkilerin Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nda olduğunu ifade etti.
DANIŞTAY KARARI UYGULANMIYOR!
Pakdemirli, Danıştay 6. Daire’sinin 2010/3829 esas nolu kararında; gündemdeki OSB girişime konu alanın “mutlak tarım alanlarında” yer alması ve “aşırı yer altı suyu çekim alanında” kalıyor olması nedeni ile yürütmeyi durdurma kararı aldığına işaret eden Aygun, “Neden bu kararı uygulamıyorsunuz” diye sordu. Danıştay 6. Dairesi yerine Danıştay 10. Dairesi’nin 2018/2156 nolu esas kararında yer alan “Kamu yararı kararının alınmasında Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın yetkili olduğu ve bunun gözetilmesi gerektiği” yönündeki mütalaasının dikkate alındığını savunan Pakdemirli, “Tarım değil sanayiyi önceledikleri” mesajını verdi.
TARIMI SANAYİ İÇİN FEDA ETTİKLERİNİN İTİRAFI
CHP Tekirdağ Vekili Dr. İlhami Özcan Aygun, “Bakan Pakdemirli’nin yanıtı ibret vericidir. Danıştay 6. Dairesi’nin tarım alanlarının korunması gerektiği yönündeki kararını dikkate almadıklarını ortaya koymuştur. Bakan Pakdemirli, sanayide kamu yararı olduğu görüşünün yer aldığı Danıştay 10. Dairesi’nin kararındaki sadece bir bölümü cımbızlayarak, bunu esas aldıklarını belirtmiştir. Bu anlayış, tarımı önemsemediklerinin, tarımda kamu yararını gözetmediklerinin itirafıdır. Bakan, tarım arazilerini koruyamayacaksa, sanayi için tarımı feda edecekse, o bakanlığı bıraksın, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’na transfer olsun” diye tepki gösterdi.
ÇED OLUMLU KARARINA İTİRAZ

Aygun, Plastik OSB için Çevre Şehircilik Bakanlığı tarafından ÇED Olumlu Kararı verilmesine karşı bugün Tekirdağ Barosu, TMMOB Ziraat Mühendisleri, Mimarlar Odaları ve STK’larla itirazda bulunduklarını söyledi. Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’ne, ÇED Olumlu Raporu’nun iptali için itiraz yazısı verdiklerini kaydeden Aygun, nitelikli tarım topraklarının geri dönüşümü olmayan doğal kaynaklar olduğuna işaret etti.  Aygun, Tekirdağ’da mevcut OSB’lerde yer varken ısrarla yeni alımların sanayiye açılmasının doğru olmadığını vurgulayarak, ÇED Raporu’nun mevzuata aykırı olduğunu ve kamu yararı ile hiçbir şekilde bağdaşmadığını söyledi.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Trakya Haber