Dolar 16,1819
Euro 17,3337
Altın 966,92
BİST 2.375,00
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Tekirdağ 28°C
Parçalı Bulutlu
Tekirdağ
28°C
Parçalı Bulutlu
Per 26°C
Cum 25°C
Cts 24°C
Paz 27°C

Aygun’dan iki suçüstü

Aygun’dan iki suçüstü
A+
A-
01.10.2021
318
ABONE OL

VARAN 1 : TEKİRDAĞ ŞEHİR HASTANESİNDE VURGUN VAR

CHP Tekirdağ Milletvekili Dr. İlhami Özcan Aygun, Kamu Özel İşbirliği modeli ile inşa edilen Tekirdağ Şehir Hastanesi’nde kamunun zarara uğratıldığının Sayıştay’ın 2020 Sağlık Bakanlığı denetim raporunda ortaya konulduğunu söyledi. Aygun, kamu kaynaklarının etkili ve verimli kullanılması gerekirken, şirketlerle Türk Lirası yerine döviz cinsinden sözleşmeler yapılmakla kalınmadığını, döviz cinsinden borçlanma oranlarında bile kamunun zarara uğratıldığını vurguladı.

ARA REKLAM ALANI

30 Kasım 2020 tarihinde hizmete açılan Tekirdağ Şehir Hastanesi’nin ilk kullanım bedelinin hesaplanmasında Şirket’in döviz borçlanma oranının Kamu Hastaneleri Genel Müdürlüğü’nün döviz borçlanma oranından fazla olduğunun saptandığını kaydeden Aygun, “Şirkete fazladan ödeme yapılmıştır. Bu, tüyü bitmemiş yetimin hakkının yenmesidir. Bu paralarla Tekirdağ’ın en büyük eksiği olan Onkoloji Hastanesi açılabilirdi” dedi.

Aygun, kamu kaynaklarının etkili ve verimli kullanılması gerektiğine işaret etti. Aygun, Yabancı Para Birimi ile Borçlanma Oranlarında (YP) standart olmadığını, şirketler lehine fazla ödemeler yapıldığını kaydeden Aygun, şu ayrıntıları verdi:

“Tekirdağ Şehir Hastanesinin kullanım bedeli ödemesinde görevli şirket tarafından YP oranı yüzde 73.457873 olarak bildirilmiştir. Tekirdağ İl Sağlık Müdürlüğünce ödemede şirketin belirlediği YP oranını esas almıştır. Oysa 25.01.2020 tarih ve 31019 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren 2049 sayılı Cumhurbaşkanı Kararı ekinde yer alan yönetmelik ile tadil sözleşmeleri yapılmış ve görevli şirkete ödenecek YP oranı yüzde 72,5823173 olarak belirlenmiştir. Bu nedenle ilk kullanım bedelinin yeniden hesaplanarak, düzeltici işlemlerin tesis edilmesi ve daha düşük kur oranı üzerinden ödeme yapılması gerekmektedir. Yani fazla ödeme, şirketten alınmalıdır. Kamu kaynakları şirketlere çarçur edilemez!”

HATANIN SORUMLUSU SAĞLIK BAKANLIĞI’DIR

Aygun, Sayıştay Raporu’na göre ilk kullanım bedelinin yanlış hesaplanmasındaki hatanın Sağlık Bakanlığı’ndan kaynaklandığını, hastane yönetimini zamanında bilgilendirmediğini, hastane yönetiminin de ilgili Şirket’in YP oranını esas alarak fazladan ödeme yaptığını vurgulayarak, iç kontrolde büyük zafiyet olduğunu söyledi.

YER TESLİMİNDEN ÖNCE İNŞAAT BAŞLADI!

Tekirdağ Sağlık Yerleşkesi’ndeki inşaatların yer tesliminden önce başladığını, bu yolla şirketlerin da işletme dönemini uzatma hakkı kazandığını kaydeden Aygun, inşaat dönemi sürelerinin ve işletme sürelerinin inşaat işlerine fiilen başlanan tarihler esas alınarak yeniden hesaplanması gerektiğini söyledi. Aygun, “Milletin kaynakları şirketlere peşkeş çekilemez” uyarısını yaptı.

VARAN 2 : SAHTE RAPORLA ENGELLİ AYLIĞI ALIYORLAR!

CHP Tekirdağ Milletvekili Dr. İlhami Özcan Aygun, sosyal yardımlarda yaşanan adaletsizliğin Sayıştay’ın 2020 Raporu’nda ortaya konulduğunu belirterek, özellikle bakıma muhtaç engelli vatandaşlara yönelik sosyal yardımlarda büyük usulsüzlükler olduğunu söyledi. Kıstaslara uymayan kişilere de aylık bağlandığının ortaya konduğunu kaydeden Aygun, sahte Sağlık Kurulu Raporları ile aylık bağlananlar olduğunu bildirdi.

Aygun, engelli aylığı ödemeleri için kullanılan Sağlık Kurulu Raporlarında Aile Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığı verilerinin uyuşmadığını söyledi. Aygun, “Anlaşılan adil bir yardım mekanizması yok. Sayıştay’ın tespitlerine göre sahte ve şüpheli Engelli Sağlık Kurulu Raporları ile sosyal yardımlar yapılmış” dedi. Aile, Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın sahte raporlu kişilere engelli aylıkları bağlarken, gerçekten yardıma muhtaç kişilere maaş bağlamadığını kaydeden Aygun, “Bunun vebali büyüktür” diye tepki gösterdi.

CHP Vekili Aygun, Sayıştay 2020 Yılı Raporu’nun bakıma muhtaç engelli aylığı, engelli aylığı, engelli yakını aylığı ödemelerinde yaşanan başıboşluğu da ortaya koyduğunu vurguladı.

Aygun, 2002 yılından bu yana engelli maaşı alan kişi sayısında büyük bir artış olduğunu kaydetti. Yüzde 70 ve üzeri engel oranı olup engelli maaşı alan kişi sayısının 2002 yılında 68 bin 598 iken bu sayının 2020 yılı sonunda yaklaşık 4 kat artarak 277 bin 553’ye ulaştığını vurguladı.

Yüzde 40-69 arasında engel oranı olup engelli maaşı alan kişi sayısı 2002 yılında 193.780 iken bu sayının 2020 yılı sonunda yaklaşık 1,7 kat artarak 346 bin 752’ye ulaştığını belirten CHP Milletvekili Aygun,  “Engelli yakını aylığı alan kişi sayısı 2007 yılında 8 bin 877 iken bu sayı 2020 yılı sonunda yaklaşık 10,7 kat artarak 95 bin 540’ye çıkmıştır. 10 katlık artış var. En büyük artış burada olmuştur” dedi.

SAHTE RAPOR VERENLERE ENGELLİ MAAŞI!
Aygun, Sayıştay Raporu’nda, yüzde 40 ve üzeri engelli olma koşulunu taşımayan kişilere ve Engelli Sağlık Kurulu Raporu olmayan kişilere engelli ve engelli yakını aylık ödemesi yapılma riski bulunduğunun verilerle ortaya konduğunu kaydetti. Sayıştay Raporu’na göre Sağlık Kurulu Raporları verilerinde Sağlık Bakanlığı kayıtları ile Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın kayıtlarının uyuşmadığını kaydeden Aygun, “Sağlık Bakanlığı, sahte ve şüpheli engelli sağlık kurulu raporlarını belirlemiş. Ancak bunlar Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından taşra teşkilatına bildirilmediği için sahte raporlara yardım ve destek ödemeleri devam ediyor. Devlet, sahte raporlu kişilere engelli maaşı bağlarken, gerçekten yardıma muhtaç kişilere yardım etmiyor. Bunun vebali büyüktür” diye konuştu.

SAĞLIK BAKANLIĞI’NDAN TEYİT GEREKİR
Aygun, Sayıştay Raporu’na göre “Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın Engelli Sağlık Kurulu Raporu’nun usule uygun imza ve kaşe taşıması halinde kabul ettiği” savunmasını yaptığını belirterek, “Oysa Sağlık Bakanlığı’ndan bu raporları teyit ettirmeliydi. Sayıştay, Aile Bakanlığı’nın Sağlık Bakanlığı ile yakın işbirliği içinde olmasını öneriyor. Şüpheli ödemeler, Bu Sağlık Kurulu Raporları, farklı bir sağlık kuruluşundan teyit edilene kadar durdurulmalıdır” diye tepki gösterdi.

Aygun Sayıştay’ın Raporu’nda; Sağlık Bakanlığı’nın sisteminde Sağlık Kurulu raporu olmayanlar ile Rapor alıp “ağır engelli ve tam bağımlı olmayan” kişilere de “engelli evde bakım ödemesi” yapıldığına işaret etti.

EVİ OLANA ENGELLİ EVDE BAKIM ÖDENEĞİ
Sayıştay’ın engelli evde bakım ödemelerindeki adaletsizliği de ortaya koyduğuna işaret eden Aygun, “Sadece hane içindeki kişi başına düşen gelir tutarına bakıldığı için üzerine kayıtlı evi, arabası, arsası olanlara 2828 sayılı Kanun uyarınca engelli evde bakım ödemesi yapılmaktadır. Ancak oturduğu ev kira olan ve kira gideri ödemek zorunda olan ancak asgari ücret gelir şartını az da olsa aştığı için başvurusu reddedilen kişiler vardır. Bu büyük bir adaletsizliktir” diye konuştu.

2828 sayılı Kanun’un engelli evde bakımına ilişkin hükümleri ile 2022 sayılı Kanun’un engelli vatandaşlara ilişkin hükümlerinde farklılık ve eksiklik olduğunun tespit edildiğini anlatan Aygun, “Uygulamada adil olmayan durumlar vardır. Mevzuattaki eksikliklerden kaynaklanan değerlendirme ölçütlerindeki farklılık giderilmelidir” diye konuştu.

YABANCILAR
Türkiye’nin yol geçen hanı olmadığına da işaret eden Aygun, çalışma süresi biten yabancıların Aile Bakanlığı tarafından katip edilerek, idari yaptırım uygulanmadığının da Sayıştay’ın raporu ile tescillendiğini belirterek, “Türkiye’yi bu noktaya getirmesinler.  Çalışma izin süresi bittiği halde çalışanlara ve bunları çalıştıranlara ceza verilmelidir” diye konuştu.

REKLAM ALANI
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Trakya Haber