Dolar 18,8310
Euro 20,2705
Altın 1.139,94
BİST 4.505,34
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Tekirdağ 5°C
Çok Bulutlu
Tekirdağ
5°C
Çok Bulutlu
Cum 7°C
Cts 8°C
Paz 8°C
Pts 10°C

Gaytancıoğlu: “Tütün üreticisi kendi tütününü satmak istiyor”

2 Aralık 2022 12:02
99

Cumhuriyet Halk Partisi Edirne Milletvekili Doç. Dr. Okan Gaytancıoğlu TBMM Genel Kurulu’nda tütün üreticileri hakkında konuştu. Gaytancıoğlu, “Tütün üreticisi kendi tütününü satmak istiyor, başka da bir şey istemiyor; bırakın kazansın, bırakın yerli tütünümüz yaşasın, Ege Ekici Tütün Piyasası, Akdeniz, Karadeniz, Doğu Anadolu, Güneydoğu Ekici Tütün Piyasaları çalışsın “ifadelerini kullandı.

YERLİ SİGARA ÜRETİCİLERİNİ, KÜÇÜK ÜRETİCİLERİ ZATEN BİTİRDİNİZ”
CHP Edirne Milletvekili Doç. Dr. Okan Gaytancıoğlu, TBBM Genel Kurulu’nda tütün üreticileri hakkında konuştu. Gaytancıoğlu, şunları söyledi:
“Sayın Başkan, değerli milletvekilleri; 4’üncü madde, makaron ve sigara üretim tesislerinde üretimi uygun şekilde yapmayanlara yüksek cezaları öngörüyor. Küçük üretici kooperatif de kursa nasıl yapabilecek? Bu cezaları tabii ki almak zorunda kalacak. 50 milyon TL para yatırması lazım, teminat vermesi lazım; bunu nereden buldu? Hadi bunu buldu, 2 milyar sigara üretmesi lazım; bunu nasıl üretecek arkadaşlar? Büyük firma olması lazım yani tekel olması lazım yani emperyalist sistemin, sizin desteklediğiniz şirketlerin sahibi olması lazım küçük çiftçi devre dışı kalsın. Yerli sigara üreticilerini, küçük üreticileri zaten bitirdiniz. İşletmede 15 ton sigara sarması lazım. Ya, bu mümkün mü? Eşyanın tabiatına aykırı.
Halbuki, tütün bu toprakların ürünüydü, siz 26 ille sınırlıyorsunuz ya, bütün coğrafyamızda Trakya’dan Marmara’ya, Karadeniz’e, Ege’ye, Doğu’da, Güneydoğu’da, İç Anadolu’da, her yerde tütün dikilirdi, tütün türküleri söylenirdi, tütün kolonyası vardı. Hatta Osmanlı kapitülasyonlara teslim olduğu zaman bile Fransızlar bunu bırakmamıştı, Lozan’daki görüşmelerde tütün konusu, sigara tekeli, sigara fabrikaları çok önemli hâle gelmişti. Ancak 1925’te yerli ve millî olabildik, Atatürk ve onun kurduğu cumhuriyet reji idaresinden aldığı kapitülasyonları yırttı attı Lozan’la birlikte. Kurtuluş Savaşı’nı kazandık ama Atatürk ne dedi: Kılıç önemli ama saban daha fazla önemli, üretmemiz lazım. Tütün dikildi, sigara fabrikaları kuruldu. Kaç tane? 8 tane. Siz ne yaptınız? Babalar gibi sattınız, 1 tane bıraktınız ama onu da çalıştırmadınız, sattınız.

IMF’yle çok sıkı fıkıydınız, sonra dediniz ki: “Biz IMF’den borç almıyoruz.” Borç almıyorsunuz ama sürekli emir aldınız. “O fabrikaları Virginia tipi tütünle çalıştıracağız.” dediniz ve başarılı da oldunuz. Sadece Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde, Adıyaman’da yüzde 6, yüzde 7 tütüne kota verildi, siz de bunu onayladınız. Neden? Çünkü sigara fabrikalarını 1,7 milyar dolara stoklarında 200 milyon dolarlık tütünle satmıştınız.
2002’de siz iktidara geldiğinizde tam 406 bin tütün üreticisi vardı, süratle sayıyı indirdiniz, şimdi 40 bin civarında üretici var. Her 10 üreticiden 9’u artık tütün dikmiyor. Nereye geldi bu arkadaşlar? İstanbul, Ankara, İzmir, Adana, Mersin gibi varoşlar yani sizin oy aldığınız yerlere bunları gönderdiniz. 153 bin ton tütün üretiliyordu, o da yarı yarıya geldi. 2 milyon dekar ekiliş vardı, o da yarı yarıya geldi.
Şimdi, o yıllarda 500 milyon dolarlık ihracat yapıyorduk, yerli ürünü yani yerli tütünü satarak bu işlemi gerçekleştiriyorduk, şimdi içine Virginia tipi tütün de koydunuz, yine ihracat yapıyoruz bunun yarısına kadar ama her yıl 500 milyon dolarlık ithalat yapıyoruz. Yirmi senedir iktidardasınız, 11 milyar dolarlık ithalat yaptık.

“BIRAKIN YERLİ TÜTÜNÜMÜZ YAŞASIN”
Yerli tütün üreticisini cezalandırıyorsunuz, özellikle bu yasayla tamamen bitiriyorsunuz. Hâlbuki sigara içenlerden vergiyi topluyorsunuz; bu da bir tezat. Yani sigarının yüzde 81’i vergi, siz bunlardan parayı alıyorsunuz, bütçe açıklarını kapatmaya çalışıyorsunuz ama onlara yerli tütün içireceğinize yabancı tütün yani içinde sözde Virginia tipi tütün bulunan sigarayı içiriyorsunuz. Eskiden Maltepe, Samsun, Bafra, Birinci, İkinci gibi sigara çeşitlerimiz varken, TEKEL…
O Tokat sigara fabrikasını -ki teknolojisi çok yüksektir- kapattınız. Geçen, Genel Başkanımızla Tokat’a gittik, o fabrikanın yerinde moloz yığınları var, yerinde yeller esiyor. Böyle görüntüleri biz görmek istemiyoruz ama az kaldı, artık gidiyorsunuz. Bir sigara içimi zamanınız kaldı diyeceğim ama tabii bir sigara içmek o kadar değil.

Kaçak sigarayı da siz hortlattınız yani bu kadar çok vergi aldığınız için -yüksek vergi, vergiyi öldürür- her yerde kaçak sigaralar var. Türkiye kaçakçıların, uyuşturucuların cenneti hâline geldi.
Tütün üreticisi kendi tütününü satmak istiyor, başka da bir şey istemiyor; bırakın kazansın, bırakın yerli tütünümüz yaşasın, Ege Ekici Tütün Piyasası, Akdeniz, Karadeniz, Doğu Anadolu, Güneydoğu Ekici Tütün Piyasaları çalışsın.”

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Trakya Haber