Dolar 18,8289
Euro 20,1173
Altın 1.132,35
BİST 4.517,41
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Tekirdağ 4°C
Açık
Tekirdağ
4°C
Açık
Çar 4°C
Per 6°C
Cum 8°C
Cts 9°C

Gelecek İçin Sol Kanat’tan CHP’ye önseçim çağrısı

Gelecek İçin Sol Kanat’tan CHP’ye önseçim çağrısı
30 Kasım 2022 09:08
298

CHP içindeki ‘Gelecek İçin Sol Kanat’ adlı oluşum, genel seçimlerde aday olacak siyasetçilerin, parti üyelerinin oy kullanabileceği önseçim yöntemiyle belirlenmesi yönünde çağrı yaptı.

CHP’li milletvekilleri ve üyelerin oluşturduğu Gelecek İçin Sol Kanat (GİSK), genel seçimler öncesinde CHP teşkilatlarına ‘önseçim’ çağrısında bulundu. Seçimlerde aday olacak siyasetçilerin, parti teşkilatlarında yapılacak önseçim yöntemiyle belirlenmesini öneren GİSK, partide geçmişte kullanılan bu yöntemin zamanla rafa kaldırıldığına dikkat çekti.

“BÜYÜK ÖLÇÜDE RAFA KALDIRILDI”
GİSK’ten yapılan açıklamada, “12 Eylül 1980 faşist askeri darbesi öncesinde CHP’de, sonrasında SHP’de önseçim yöntemi aday belirlemek için belirleyici yöntem olarak uygulanırken; 1995’de SHP ile birleşme sonucu oluşan CHP’de önseçimler büyük ölçüde rafa kaldırılmıştır. 2010’da yaşanan yönetim değişikliğinin ardından önseçim yöntemi kısmen uygulanmış; 2015 genel seçimlerinde milletvekili adayları önemli ölçüde üyelerle önseçim yöntemiyle belirlenmiştir. Ancak, 2018 yılında yapılan ve CHP gelenekleriyle bağdaşmayan yöntemlerle kararların alındığı olağanüstü tüzük kurultayında yapılan değişikliklerle önseçim yönteminin ortadan kaldırılmasının yolu açılmıştır.” denildi.

“ADAYLAR ÖN SEÇİM İLE BELİRLENMELİ”
Parti üyelerine seslenen GİSK, “Genel Başkanımıza uzmanlıklarından partimizin ve ülkemizin yararlanabileceği teknik uzman kadroları belirlemek için sınırlı sayıda kontenjan tanınmalıdır. Bunun dışında tüm Türkiye’de milletvekili aday listeleri yöntemi, kriterleri ve etik kuralları tanımlanmış tüm üyelerle yapılacak önseçim ile belirlemelidir.” ifadelerini kullandı.

TALEP KILIÇDAROĞLU’NA DA İLETİLDİ
Öte yandan GİSK temsilcileri, 24 Kasım’da CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nu makamında ziyaret etti. Önseçim talebini ileten GİSK, buluşmanın ardından, “Genel Başkanımızı önseçim talebimiz ve imza kampanyamız hakkında bilgilendirdik. Partimizin kalıcı iktidar hedefleri doğrultusunda kamucu politikaları öne çıkararak altılı masanın belirleyici gücü olması gerektiği konusundaki görüşlerimizi ilettik.” açıklamasını yaptı.

“TÜM TÜRKİYE’DE HER KADEMEDE ÜYELERLE ÖNSEÇİM İSTİYORUZ”
GİSK’in önseçim çağrısı yaptığı açıklama da şu ifadeler yer aldı:
“Tarihi bir seçim atmosferine giriyoruz. Ülke olarak yaşadığımız çöküntüden partimizin de içerisinde yer aldığı ittifakın yarattığı sinerji ve esas olarak da CHP üyelerinin göstereceği olağanüstü çabayla hep birlikte kurtulacağız. Seçim takvimi yaklaşırken parti üyelerimizin en çok ihtiyaç duyacağı motivasyon onları karar alma süreçlerine katmak ve aday belirlemede iradelerine başvurmaktır. Bunun adı da önseçimdir.
Sosyal demokrat partiler seçimlerde aday belirlemek için ön seçim yoluyla üye iradesine başvurmayı; katılımcılığın, hesap verebilirliğin, kenetlenmenin, birlikte iş yapabilmenin temel adımlarından biri olarak görür. Bunun yanında, temsili demokrasi kriziyle birlikte, kent meydanlarına sandıklar kurarak parti üyesi olmayan ama aday belirlenecek bölgede yaşayan tüm yurttaşlarla önseçim yapmayı, doğrudan demokrasi arayışlarında yeni yöntemler olarak uygular.
12 Eylül 1980 faşist askeri darbesi öncesinde CHP’de, sonrasında SHP’de ön seçim yöntemi aday belirlemek için belirleyici yöntem olarak uygulanırken; 1995’de SHP ile birleşme sonucu oluşan CHP’de önseçimler büyük ölçüde rafa kaldırılmıştır. 2010’da yaşanan yönetim değişikliğinin ardından önseçim yöntemi kısmen uygulanmış; 2015 genel seçimlerinde milletvekili adayları önemli ölçüde üyelerle önseçim yöntemiyle belirlenmiştir. Ancak, 2018 yılında yapılan ve CHP gelenekleriyle bağdaşmayan yöntemlerle kararların alındığı olağanüstü tüzük kurultayında yapılan değişikliklerle önseçim yönteminin ortadan kaldırılmasının yolu açılmıştır.
Geldiğimiz noktada, koltuklarından bir daha kalkmak istemeyen yöneticiler, “üye yapımız sağlıklı değil, üyelerimiz hemşericilik yapıyorlar, kişisel beklenti içindeler, üye iradesi doğru yansımıyor” diyerek CHP üyelerini aşağılamaktadır. Kendi koltuklarını korumak için “önseçim” yerine “merkez yoklamasıyla yapılan atamalara sığınan liderler ve kadroları, sağlıklı bir önseçim için gerekli demokratik koşulları, yöntemleri, kriterleri oluşturmanın kendi görevleri olduğunu unutarak üyelerimizi suçlamaktadır. Bunu doğru bulmuyoruz.
Örgütümüzün Saygıdeğer Üyeleri;
Kapalı kapılar ardında, birkaç kişinin vereceği kararlarla belirlenen adayların ve bu yöntemle yapılacak dayatmaların doğru sonuçlar doğurmayacağını biliyoruz, bunu defalarca yaşadık. 2023 genel seçimleri ve 2024 yerel seçimlerinde aday belirlemelerde hata yapma lüksümüz yoktur.
Genel Başkanımıza uzmanlıklarından partimizin ve ülkemizin yararlanabileceği teknik uzman kadroları belirlemek için sınırlı sayıda kontenjan tanınmalıdır. Bunun dışında tüm Türkiye’de milletvekili aday listeleri yöntemi, kriterleri ve etik kuralları tanımlanmış tüm üyelerle yapılacak önseçim ile belirlemelidir. Toplumsal cinsiyet eşitliği temelinde seçilecek sıralardan kadın ve genç aday sayısının artırılması için fermuar sistemi mutlak suretle uygulanmalıdır. Yüksek Seçim Kurulu’nun açıkladığı seçim takvimi erken seçim bile olsa siyasi partilere ön seçim yapmak için yeterli süreyi vermektedir.
Tüm Türkiye’de her seçimde ve her kademede üyelerle önseçim istiyoruz.
Özgür Birey/Örgütlü Toplum/Demokratik Devlet…”

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Trakya Haber