Dolar 18,8053
Euro 20,4336
Altın 1.164,91
BİST 5.191,83
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Tekirdağ 8°C
Hafif Yağmurlu
Tekirdağ
8°C
Hafif Yağmurlu
Cts 7°C
Paz 6°C
Pts 7°C
Sal 8°C

Gündoğdu: “Asıl sorun kanunları yok saymanız”

Gündoğdu: “Asıl sorun kanunları yok saymanız”
19 Ocak 2023 14:19
181

Cumhuriyet Halk Partisi TBMM Çevre Komisyonu Üyesi Vecdi Gündoğdu, ‘Uludağ Alanları’ hakkında CHP grubu adına Meclis’te söz aldı. Gündoğdu, “Uludağ alanlarını acımasız bir şekilde Kaz Dağları gibi, Istrancalar gibi rant ve çevre yağmasına götürebilecek bir merkezîleştirme uygulamasını yaşama geçirmeye çalışıyorsunuz maalesef. Asıl sorun, mevcut koruma, kollama kanunlarını yok saymanızdır, kanunları görmezden gelmenizdir” ifadelerini kullandı.

“YİRMİ YILDIR KİMLER TURİZMDE İSTENİLEN POTANSİYELİ SAĞLAYAMAMIŞ?”
CHP TBMM Çevre Komisyonu Üyesi Vecdi Gündoğdu, CHP grubu adına TBMM’de konuştu. Gündoğdu, konuşmasında şu ifadelere yer verdi:
Sayın Başkan, sayın milletvekilleri; teklifin gerekçesi incelendiğinde samimiyetsizliğiniz, ciddiyetsizliğiniz zaten ortaya çıkıyor.  Gerekçede “Uludağ alanında doğal sit alanları, kültür ve turizm koruma ve gelişim bölgeleri yeteri kadar korunamıyor” diyorsunuz,

“Doğal sit alanlarına baktığımızda yine farklı merciler yetkiliymiş, bu da yetki karmaşası yaratıyormuş gibi bir algı varmış. Yatırımcı açısından çok uzun, ağır bürokratik süreçler yaşanıyormuş.” diyorsunuz. Yirmi yıldır kimler koruyamamış, kimler turizmde istenilen potansiyeli sağlayamamış?

E, sizler beceremediniz arkadaşlar.

Gerek korunma gerekse tanıtım konusunda varsa bir sorun, sorumlusu da suçlusu da sizlersiniz. Teklifle Uludağ bölgesinin idari ve mali yönetimini bütünüyle merkezi idareye aktarmaya çalışıyorsunuz. Teklif bu açıdan Anayasa’nın yerinden yönetim ilkeleriyle bağdaşmamaktadır. Yine, Anayasa’nın çevrenin korunması hakkındaki güvenceleri sağlamamaktadır. Uludağ alanlarını acımasız bir şekilde Kaz Dağları gibi, Istrancalar gibi rant ve çevre yağmasına götürebilecek bir merkezileştirme uygulamasını yaşama geçirmeye çalışıyorsunuz maalesef. Asıl sorun mevcut koruma, kollama kanunları yok saymanızdır, kanunları görmezden gelmenizdir. Uludağ’da sadece 32 türün yok olmasının önündeki tek engel Milli Parklar Kanunu’dur. 2873 sayılı Milli Parklar Kanunu’nun 14’üncü maddesi açık ve net ifadelerle de güçlü koruma sağlamaktadır.

Yine, 10’uncu maddeye bakıldığında denetim yetkileriyle birçok birim müdürlüklerinin Alan Başkanlığı’na aktarılması ise ayrı bir sorun teşkil etmektedir çünkü çevre korunması hakkındaki yeterli güvence sağlanmamaktadır. Bırakın, güvence sağlamayı millî parkların yetkisi ve koruma kalkanı paramparça edilmektedir.  Bir büyük sorun da Cumhurbaşkanı kararıyla Uludağ Alanı sınırlarının değiştirilebilecek olmasıdır. Kanunla belirlenen sınırların yürütmenin tek kişilik iradesine bırakılması asla kabul edilemez.

Yine, teklifin gerekçesine baktığımızda yirmi yıldır çözemediğiniz sorunların çözümü için bütünsel bir bakış açısıyla “Yetkiler tek elde toplanmalı.” diyorsunuz.

Ya, arkadaşlar, Allah aşkına, siz beş yıldır tek adam yönetiminde bütünsel bir bakışla yetkileri tek kişide topladığınız bir düzen kurmadınız mı? Kurdunuz.

Yetkiler tek elde toplanmadı mı? Toplandı. Son beş yılda ne isteyip de yapamadınız?

“MİLLETİN AKLIYLA DALGA GEÇMEYİ BIRAKIN ARTIK “
Beş yıl önce  “Şu kardeşinize yetki verin.” dediler, yetkiyi aldılar; 300-500 binlik evleri 2 milyon 3 milyon lira yaptılar,  150-200 binlik arabaları 1-1,5 milyon lira yaptılar; Açlık sınırının 8.500 lira olduğu ülkede emekli maaşlarını 5.500 lira yaptılar.

“BU MİLLET SİZE DAHA NE YETKİSİ VERECEK? “
Millet zaten vereceği yetkiyi yeterince verdi. Aslında sorun yetkide değil, yasada değil, yönetmelikte değil; anlayın artık şunu ya, kafanıza bir sokun: Sorun sizsiniz, sizin kendiniz. Sorun, sizin anlayışınız ve hizmet verdiğiniz kitleler. Siz halka değil, ranta hizmet veriyorsunuz; rant sahipleri ise hâlâ doymak bilmiyor.Sayın milletvekilleri, Bugün vatandaşın birinci sorunu yüksek enflasyondur, hayat pahalılığıdır, geçim sıkıntısıdır. Enflasyon, devletleri ekonomik ve toplumsal olarak paramparça eden, milletin yapısını bozan bir olaydır. Yüksek enflasyon değer yargılarını altüst eder, ahlakı bozar; borcu olan borcunu ödeyemez, alacağı olan alacağını alamaz;

Yüksek enflasyon hırsızlıktan, soygundan şiddet ve fuhuşa kadar her türlü yolu açar, zemini hazırlar; etik değerleri, ticari kuralları, gelenekleri altüst eder;

“YARATTIĞINIZ YÜKSEK ENFLASYON HALK DÜŞMANIDIR”
Toplumda insanların birbirlerine olan güvenini, saygıyı kaybettirir. Artık biraz da bunlarla ilgilenseniz, birazcık da bunlarla ilgilenseniz diyoruz. Yarattığınız yüksek enflasyon bir tür halk düşmanıdır, bu halk düşmanını besleyip büyüten sizsiniz. Yirmi yıl önce hak ve adalet dağıtmak için geldiniz, yirmi yılın sonunda rant ve güç paylaşımı yapmaktan başınız döndü, sersemlediniz, ayakta duracak haliniz kalmadı.
Son olarak,
Sandıkta milletin demokrasi tokadı emin olun ki sizin suratınızda patlayacak; işte, o zaman tarihin karanlık, tozlu yolculuğunda da kaybolacaksınız. Genel Kurula saygılar sunuyorum.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Trakya Haber