Dolar 18,8025
Euro 20,4331
Altın 1.165,49
BİST 5.191,83
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Tekirdağ 8°C
Hafif Yağmurlu
Tekirdağ
8°C
Hafif Yağmurlu
Cts 7°C
Paz 6°C
Pts 7°C
Sal 8°C

SOL Parti Edirne: “Bu kent hepimizin”

SOL Parti Edirne: “Bu kent hepimizin”
5 Ekim 2022 14:35
269

SOL Parti Edirne İl Yöneticisi Nevzat Çolak, Söğütlük Kent Ormanı hakkında yazılı bir basın açıklaması gerçekleştirdi. Çolak, “Bu proje kent ormanını kullanan Edirnelilerin yaşam biçimine müdahale etmek için tasarlanmıştır. Bu projenin siyasi bir fikrin dışavurumu olduğu ‘Millet Bahçesi’ adı altında Söğütlük Kent Ormanı’na ne yapılmak istendiği yapılacak yapılarla açıkça ortaya çıkmaktadır. Laik bir yaşam biçimini savunanlar olarak endişeliyiz. Bu mücadelede yanımızda olun. İhalenin iptali için dava açan, imza toplayan #SöğütlükDoğalKalsın platformuna katılın destek olun. Bu kent hepimizin” ifadelerini kullandı.

“SÖĞÜTLÜK; EDİRNELİLERİN ÇOCUKLUĞU, GENÇLİĞİ, YAŞLILIĞIDIR”
SOL Parti Edirne İl Yöneticisi Nevzat Çolak, Söğütlük Kent Ormanı hakkında yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi:
“Söğütlük Kent Ormanı’nın ‘Millet Bahçesi’ yapılacağı açıklandıktan sonra Edirne kamuoyunda siyasi parti, meslek odaları, sendika, dernek, kent konseyi gibi toplumun örgütlü kesimlerinden tepkiler peş peşe geldi. Herkes kendi görüş ve düşüncelerini açıkladı peki, Söğütlük Kent Ormanı Edirneliler için ne ifade ediyor?

Söğütlük Kent Ormanı; Edirnelilerin ilk kez salıncakta sallandıkları, sincap gördükleri, arkadaşları ile koşup eğlendikleri, çocukluk anılarıdır. Sevgilinin elinin ilk tutulduğu yerdir Söğütlük. Edirnelilerin çocukluğu, gençliği, yaşlılığıdır. Kendi koştuğu ağaçların altında torunlarının koştuğunu görmektir Söğütlük. Kimi zaman aile ile yapılan kahvaltı, kimi zaman dostlarla kadeh kaldırılan, sıcak sohbetlerin sofrası. Dedelerin, ninelerin, annelerin, babaların, çocukların, torunların koşup oynadıkları anılar ile dolu nefes aldıkları bir ormandır.

Evet, bu kent için bir ayrıcalık olan kentlilerin yürüyerek ulaşabildikleri bu orman anılarımız ile birlikte, doğal hali bozularak yok edilmek istenmekte.

Yapılmak istenen ile mevcut arasındaki farkı anlamak için ‘orman nedir, millet bahçesi nedir?’ ona bakalım. Orman; “Belirli yükseklikteki ve büyüklükteki çeşitli ağaçlar, çalılar, otsu bitkiler, mantarlar, mikroorganizmalar, böcekler ve hayvanlar bütününü içeren, topraklı alanda genellikle doğal yollardan oluşmuş bir kara ekosistemidir.” Millet Bahçesi ise https://milletbahceleri.gov.tr adresinde şöyle tanımlanıyor. “…kültürel peyzaj değerlerimizin bir parçasıdır” Yani yapaydır. Başka nasıl tanımlanmış? “…yaşam biçimimizin ve birikimimizin zaman boyutunda mekâna yansıtılmasının en güzel örnekleridir.”
KENDİ YAŞAM BİÇİMİNİ TOPLUMA DAYATAN SİYASİ ANLAYIŞIN PROJESİ: MİLLET BAHÇESİ
Tanımlarda görüldüğü gibi orman bir ekosistemdir. Millet bahçesi ise doğal olmayan bir park ve toplumun yaşam biçimini değiştirmeyi hedefleyen kendi yaşam biçimini topluma dayatmaya çalışan bir siyasi anlayışın projesi. Bu proje kent ormanını kullanan Edirnelilerin yaşam biçimine müdahale etmek için tasarlanmıştır. Bu projenin siyasi bir fikrin dışa vurumu olduğu, “Millet Bahçesi” adı altında Söğütlük Kent Ormanı’nda ne yapılmak istendiği, yapılacak yapılarla açıkça ortaya çıkmaktadır. Yapılacak olanlar şunlardır; 132 metre büyüklüğünde cami, “millet kıraathanesi” ve kütüphanesi.
DİNİ SİYASALLAŞTIRAN GERİCİ GÜRUHA VE ONUN PROJELERİNE KARŞI MÜCADELE ETMELİYİZ
Edirnelilere bu kötülüğü kim ve neden yapar? Kimdir bunlar; dini siyasallaştıran gerici güruhtur. Edirnelilerin Söğütlük Kent Ormanı’ndaki yaşamlarından, anılarından, rahatsız olan örgütlü kötülüktür. Neden yaparlar? Laik yaşam biçimine karşı oldukları için…

Şehrin değişik yerlerinde düzenlenmiş halkın talebine uygun bahçe, park yapılabilir mi? Evet, bunda hiçbir sorun yok. Ancak Söğütlük Kent Ormanı’nda yapılmak istenen açıkça laik olmayan bir anlayışın kendi yaşam biçimini topluma dayatma projesidir. Onun için biz, laik yönetim anlayışını savunanlar bu projeden endişe duymaktayız. Duymalıyız…

Çağrım; bu kentin belediye başkanına, aydınlarına, sendikacılarına, gazetecilerine, kanaat önderlerine, siyasi partilerine, laik bir yaşamın tüm savunucularına. Söğütlük Kent Ormanı’nın “millet bahçesi” yapılmasına izin vermeyelim. Bu mücadelede alacağımız tavır göstereceğimiz çaba bizim samimiyetimizi ortaya koyacaktır.

Her fırsatta “endişeli muhafazakârlardan” dem vuranlar Söğütlük Kent Ormanında yapılmak istenen ortadadır. Laik bir yaşam biçimini savunanlar olarak endişeliyiz. Bu mücadelede yanımızda olun. İhalenin iptali için dava açan, imza toplayan #SöğütlükDoğalKalsın platformuna katılın destek olun. Bu kent hepimizin. #SöğütlükDoğalKalsın”

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Trakya Haber