Dolar 19,0425
Euro 20,5141
Altın 1.188,04
BİST 4.906,63
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Tekirdağ 12°C
Çok Bulutlu
Tekirdağ
12°C
Çok Bulutlu
Çar 13°C
Per 14°C
Cum 16°C
Cts 17°C

SOL Parti’den ülkemizin geleceğine sahip çıkalım çağrısı

SOL Parti’den ülkemizin geleceğine sahip çıkalım çağrısı
11 Kasım 2021 09:16
329

SOL Parti Edirne Merkez İlçe Başkanı Şafak Engincan Çolak, yazılı bir basın açıklaması yaptı. Çolak, “Türkiye’nin geleceğine sahip çıkma iradesinin taşıyıcısı gençler, kadınlar, ilericiler, yurtseverler, emekçi halkımız, devrimciler; SOL’da buluşalım, memleketin dört bir yanında, Edirne’de SOL’u birlikte örgütleyelim. 14 Kasım Pazar günü saat 14’00 da Barankaya Spor Tesisleri’nin yanında Hakemler Derneği lokalinde buluşalım” ifadelerini kullandı.

“AKP- MHP BLOĞU HIZLI BİR ÇÖKÜŞE DOĞRU İLERLİYOR”
SOL Parti Edirne Merkez İlçe Başkanı Şafak Engincan Çolak, yazılı bir basın açıklaması gerçekleştirdi. Ülkenin geleceğine sahip çıkma çağrısında bulunan Çolak şunları ifade etti:

AKP-MHP bloğu hızlı bir çöküşe doğru ilerliyor. Toplumsal desteğini kaybeden ve kendisini iktidara taşıyan dış güçler için kullanım ömrü tamamlanan Erdoğan, şimdi kendi bekasının derdine düşmüş durumda. Bahçeli’den başka dayanağı kalmamış bu çürümüş rejim, halka her tür kötülüğü yaparak bir avuç yağmacı haraminin iktidarını sürdürme gayreti içinde. Ortalığa saçılan rezillikleriyle tel tel dökülen tek adam rejimi artık geride kalmaya mahkûmdur.
“BU KÖHNEMİŞ İKTİDARA MUTLAKA SON VERECEĞİZ”
Bütün ülkenin geleceğini; milyonlarca gencin, kadının, işçinin, köylünün kaderini, tek adamın iki dudağının arasına teslim eden bu rejimden ve iktidardan kurtulmak önümüzdeki dönemin en önemli siyasi görevidir. O nedenle önümüzdeki süreç hem muhalefet bloğu hem de sol-sosyalist güçler bakımından basit bir hükümet ve iktidar değişikliği olarak değil, mevcut rejimin değiştirilmesi için yapılan bir referandum olarak görülmek zorundadır. SOL Parti olarak, bu sorumlulukla tek adam rejiminden ülkemizi kurtarmayı acil bir görev olarak önümüze koyuyoruz. Tüm muhalefet güçleriyle dayanışma içinde ve 20 yıldır bu kötülük iktidarına teslim olmayan bütün ilerici, yurtsever emekçi halkımızla, geleceğin kurucusu olacak gençlerle ve kadınlarla omuz omuza vererek bu köhnemiş iktidara mutlaka son vereceğiz!
Düzen muhalefeti ise, “güçlendirilmiş parlamenter sisteme dönüş” sınırını aşmayan bir programda anlaştığını ortaya koyuyor. Hâlbuki anayasal düzenlemeden ibaret basit bir restorasyonla ülkenin içine sürüklendiği krizden çıkmasının mümkün olmadığı açıktır. Kaldı ki Türkiye’nin eski sisteminin de demokratik bir yapısı yoktu. Soğuk savaş politikalarına göre düzenlenmiş, içinde CIA kontrolündeki kontrgerilla yapılarını barındıran anti-demokratik bir özellik taşıyordu. Özellikle 12 Eylül’ün tüm yetkiyi merkezde toplama zihniyetinin bir ürünü olarak partilere getirdiği başkanlık sistemi -şimdi Erdoğan özentisi ile abartılarak- sürüp gidiyor. Temsilde adaleti ortadan kaldıran seçim ve siyasi partiler yasasının yasak ve barajlarla donatıldığı yapısı, siyasal alanının alabildiğine daraltıldığı bir nitelik taşıyordu.

Düzen muhalefetinin sistemin sınırlarını zorlamayan bu politikası, tarikat ve cemaatler tarafından bir örümcek ağı misali örülmüş kamunun nasıl temizleneceği; emperyalist tekellerin işgali altında derin bir ekonomik bağımlılığın uzantısı olan krizlerin nasıl çözüleceği gibi temel konular hakkında tutarlı bir program ve sağlam iradeye de sahip değildir.

Sosyalist SOL’un, laikliğe sahip çıkmanın önemini görmezden gelen, anti-emperyalist bir mücadele eksenine sahip olmayan ve emekçi halkın küresel sermayeye bağımlı sömürü düzeninden kaynaklanan geçim sorunlarına çözüm içermeyen bir restorasyon programı etrafında birleşmesinin doğru olmadığı açıktır. Bugün düzen muhalefetinin, siyaseti bir tür iletişim oyununa ve gösteriye dönüştürdüğü burjuva siyaset düzlemi dışında halkın örgütlü mücadelesini geliştirmeye kararlı devrimci, kurucu bir SOL siyaset ülkenin en yakıcı ihtiyaçlarından birisi olarak öne çıkmaktadır.
“ÜLKEMİZİN BUGÜNÜNDE VE GELECEĞİNDE SOL’UN GÜCÜ OLACAKTIR”
Türkiye’nin hayati bir kırılmaya doğru ilerlediği bu süreçte SOL Parti; tek adam rejimine son verme mücadelesini, siyasal islamcı rejimin emekçilerin haklarını ellerinden alarak laikliği ve Cumhuriyet’in birikimlerini yok ederek yarattığı tahribata karşı; Türkiye’nin laik, demokratik, bağımsız ve eşitlikçi bir temelde yeniden kuruluş hedefiyle birleştirerek sürdürecektir. Ekosistemin, tarım alanlarının ve kır emekçilerinin hoyratça sömürüsüne dur diyecek, halkın sürüklendiği sefalete ve gençlerin içine bırakıldığı geleceksizliğe son verecek; sözün, yetkinin ve iktidarın halkta olacağı yeni bir toplumsal düzen alternatifini inşa edeceğiz. Bu doğrultuda da sosyalist SOL’un bağımsız örgütlenmelerini geliştirmek için ve sosyalistlerin nitelikli bir muhalefet zemininin inşası için sorumluluk ve inisiyatif alarak, üzerimize düşeni yapacağımızdan kimsenin kuşkusu olmasın. Bilinmeli ki ülkemizin bugünü ve geleceğinin kurulmasında SOL’un sözü, SOL’un inisiyatifi ve SOL’un gücü olacaktır.
“BU HARAMİ SALTANATINA SON VERELİM”
Bu anlayış doğrultusunda, SOL Parti’nin kuruluş sürecinin de bir parçası olarak sürdürdüğümüz ve tüm ilerici, emekçi, yurtsever kesimlerle ortak bir zemin olarak geliştirdiğimiz SOL Buluşma’larımızı ülkenin dört bir yanında örgütlemeye devam ediyoruz. Halkın acil talepleri doğrultusunda Türkiye’nin devrimci yeniden kuruluş amaç ve hedeflerini ortaya koyduğumuz mitinglerimizle, mücadelemizi sokağa taşıyoruz. Türkiye’nin geleceğine sahip çıkma iradesinin taşıyıcısı gençler, kadınlar, ilericiler, yurtseverler, emekçi halkımız, devrimciler; SOL’da buluşalım, memleketin dört bir yanında, Edirne’de SOL’u birlikte örgütleyelim. 14 Kasım Pazar günü saat 14’00 da Barankaya Spor Tesisleri’nin yanında Hakemler Derneği lokalinde buluşalım. Bu iktidar emekçi yoksul halklara baskı ve sefalet, bir avuç para babasına saltanat demektir. Bu harami saltanatına SON verelim. Emekçi halkın devrimci demokratik cumhuriyetini kurmak için birleşelim.”  

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Trakya Haber