Dolar 27,1687
Euro 28,9517
Altın 1.681,59
BİST 8.005,31
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Tekirdağ 29°C
Açık
Tekirdağ
29°C
Açık
Cts 29°C
Paz 27°C
Pts 26°C
Sal 25°C

Uruk: “Her kesimin derdine derman olacağız”

Uruk: “Her kesimin derdine derman olacağız”
17 Nisan 2023 10:18
397

Cumhuriyet Halk Partisi Çorlu Seçim Koordinasyon Merkezi’nin açılışı, 16 Nisan Pazar günü saat 15.00’da geniş katılımla gerçekleştirildi. Cumhuriyet Halk Partisi Çorlu Seçim Koordinasyon Merkezi açılışında konuşan CHP Tekirdağ Milletvekili Adayı Mustafa Ülkem Uruk, “Toplumun tüm kesimlerinin dertleri, sıkıntıları var. Hepsine de Cumhuriyet Halk Partisi’nin ve Millet İttifakı’nın çözümleri var. Sanayicinin ve işverenin de derdini biz çözeceğiz, asgari ücretle geçinenin ya da işsizin de… Kadınların, şiddet, istihdama katılım vb. sorunlarını da biz çözeceğiz, bütün üniversitelilerin yurt ve barınma sorunlarını da… Esnafın iş yeri kira ödemelerindeki stopaj sorununu da biz çözeceğiz, çiftçinin gübre ve tohum maliyetindeki sorunu da… Emeklilerin bayram ikramiyesini de biz artıracağız, engellilerin aylıklarını, bakım yardımlarını da. Kısacası toplumun her kesiminin derdine derman olacağız” dedi.


SARIKURT: “VAR GÜCÜMÜZLE ÇALIŞACAĞIZ”
CHP Tekirdağ Milletvekili Adayı Mustafa Ülkem Uruk, 16 Nisan Pazar günü saat 15.00’da Muhittin Mahallesi Omurtak Caddesi’nde Cumhuriyet Halk Partisi Seçim Koordinasyon Merkezinin açılışını büyük bir coşkuyla gerçekleştirdi. Cumhuriyet Halk Partisi Çorlu Seçim Koordinasyon Merkezi açılış programına CHP Tekirdağ İl Başkanı Volkan Nallar, Çerkezköy Belediye Başkanı Vahap Akay, Çorlu Belediye Başkanı Ahmet Sarıkurt, CHP Tekirdağ Milletvekili Adayı Mustafa Ülkem Uruk ile çok sayıda partili ve vatandaş katıldı. CHP Çorlu İlçe Başkanı Cüneyt Akar’ın açılış konuşması ile başlayan program, Çorlu Belediye Başkanı Ahmet Sarıkurt’un selamlama konuşması ile devam etti. Sarıkurt, “Bugün İl Başkanımız Volkan Nallar, İlçe Başkanımız Cüneyt Akar, Tekirdağ Milletvekili adaylarımız, Millet İttifakı mensubu siyasi parti ilçe başkanları, belediye meclis üyelerimiz, partimizin değerli üyeleri ile birlikte Cumhuriyet Halk Partimizin Çorlu Seçim Koordinasyon Merkezi’nin açılışını büyük bir coşkuyla gerçekleştiriyoruz. 14 Mayıs’ta Genel Başkanımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu 13. Cumhurbaşkanımız olacak, ülkemize demokrasi ve adalet gelecek, milletimizin yüzü gülecek. Hep birlikte var gücümüzle çalışacağız” dedi. 

BU CADDE, “YAŞASIN CUMHURİYET, YAŞASIN ATATÜRK” DİYE HAYKIRDIĞIMIZ CADDE
Program, CHP Tekirdağ Milletvekili Adayı Mustafa Ülkem Uruk’un konuşması ile devam etti. Çorlu’da seçim kampanyasının startını verdiklerini kaydeden Mustafa Ülkem Uruk, “İlk aday adaylığı başvurusu, örgütlerdeki ilk adaylık açıklaması, ardından ilk seçim koordinasyon merkezini de açmanın mutluluğunu yaşıyorum. Seçim büromuzun olduğu bu caddenin benim siyasi hayatımda önemli bir yer. Omurtak Caddesi’ndeyiz. Eski E5 Karayolu. Bu cadde benim için önemlidir. Çünkü 2013 yılında yeşilimize, doğamıza, yaşam şeklimize, özgürlüklerimize kasteden yağmacı zihniyete karşı neredeyse 30 gün boyunca, binlerce insanla yürüdüğümüz, protesto gerçekleştirdiğimiz her yer taksim her yer direniş diye haykırdığımız cadde. Bu cadde 18 Mart’larda Çanakkale Cumhuriyet’in ön sözüdür diye yürüdüğümüz, 23 Nisan, 19 Mayıs, 30 Ağustos, 29 Ekim’de “Yaşasın Cumhuriyet, Yaşasın Atatürk” diye haykırdığımız cadde.

“HAKLARIMIZI ARADIĞIMIZ, DEĞERLERİMİZE SAHİP ÇIKTIĞIMIZ CADDE”
Bu cadde cemaatiyle, iktidarıyla ve gerici yağmacı tüm unsurlarıyla 17-25 Aralık’ta yolsuzluk ve hırsızlıklar gün yüzüne çıktığında, sıfırladıkları dolarlarını koydukları ayakkabı kutularıyla “hırsız var” dediğimiz cadde. Bu cadde işçi ve emekçi kenti Çorlumuzda, emeğin en yüce değer olduğunu bilerek tüm emek örgütleri ile “Yaşasın 1 Mayıs” dediğimiz cadde. Bu cadde 8 Mart’ta, 25 Kasım’da, 5 Aralık’ta kadınlarımızla şiddete, istismara, özgürlüklerimiz ve haklarımızı kısıtlayan bu zihniyete “dur” dediğimiz cadde. Yani hak aradığım, sahip çıktığım ne varsa bu caddede yaptım, hep beraber yaptık. Şimdi aynı caddede özlemini duyduğumuz, hayalini kurduğumuz, uzaklaşan değil kucaklaşan Türkiye’nin müjdecisi olan günlere olan inancımızla, 13. Cumhurbaşkanı olarak Kemal Kılıçdaroğlu’nu Çankaya’ya çıkaracağımız bu onurlu yolun yoldaşları olarak bu seçim koordinasyon merkezimizi açıyoruz” dedi.

BİZİ ÖTEKİLEŞTİRDİLER, KUTUPLAŞTIRDILAR
Uzun zamandır Kemal Kılıçdaroğlu önderliğinde bir maraton koştuklarını kaydeden CHP Tekirdağ Milletvekili Adayı Mustafa Ülkem Uruk, “Şimdi bu maratonun son 100 metresindeyiz. Bu 100 metreyi milletvekili adayı olarak koşacağım. Ve neticesinde başarmak bize yakışır dedim. Enerjime, azmime, heyecanıma, kararlılığıma, gençliğime ve en önemlisi sizlere güvendim. Hazır olan sıralara değil, olmayanı partime kazandırmaya talip oldum. Uzun zamandır yapılamayan bir işi yapıyoruz. Bizi birbirimize kutuplaştırdılar. Farklı olanı, kendi gibi yaşamayanı, kendinden olmayanı öteki ilan ettik. Hep mesafeli olalım istediler. Şöyle beyaz bir yazı tahtası hayal edin. Üstüne siyah bir nokta koyun. Bu tahtada ne var dediğinizde siyah nokta var dediler. Kocaman beyazlığı göstermediler. Hep siyah noktayı gördük. Oysaki ortak paydamız olan bembeyaz bir alan vardı. Onu göstermek istemediler bize. Hatırlayın! Çocukken böyle mi bakıyordunuz dünyaya? Sokaktaki arkadaşına, sıradaki arkadaşına… Bunlar bize doğuştan gelmedi. Sonradan öğretildi. Televizyon dizilerinde kaçakçıları belli bir bölgenin şivesiyle konuşturdular, mafyaları belli bir bölgenin şivesi ile konuşturdular. Ötekileştirdiler, uzaklaştırdılar bizi. Bırak evlenmeyi, aile kurmayı, millet evini kiraya verirken bile memleket sormaya, inanç sormaya, hatta siyasi parti sormaya başladı. Bunlar bizim genetik kodlarımızda mı vardı? Hayır! Sonradan öğretildi.

BİZ GÜÇ BİRLİĞİ YAPTIK VE BAŞARDIK
Şimdi bu tabuları yıkıp atıyoruz. Milletimiz şimdi kendine konulan sınırları, hayali kırmızı çizgileri yıkıp atmaya başladı. 6 siyasi parti lideri öncülüğünde neredeyse toplumun tüm kesimleri bir araya geldi. Hiç birbiri ile bir araya gelmez diyen görüşlerde ortak bir talepleri için yan yana durabiliyorlar. Aynı listelerde yer alabiliyoruz. Deva Partisi, Saadet Partisi, Gelecek Partisi, Demokrat Parti, Altı Ok için oy istiyorlar. Biz bunu başardık. Bir ittifak kurduk. Böyle bir tecrübemiz yoktu ama bir arada durmayı başardık. Çünkü Cumhurbaşkanını değiştirmek, sistemi değiştirmeye yetmeyecek. Parlamentoda çoğunluğu oluşturmamız lazım. Biz güç birliği yaptık ve başardık. Onlar başaramadılar. MHP, BBP vs. hepsi ayrı listelerde yer aldı. Kimle ortak liste yaptılar peki. Bir tek HÜDAPAR. Bu durumu da milletimizin takdirine sunuyorum” ifadelerini kullandı.

ÇORLU ADETA BİR AŞURE GİBİ
“Şimdi Çorlu’ya döneceğim” diyerek konuşmasını sürdüren Uruk, “Çok farklı bölgelerden, inançlardan, kültürlerden insanın bir arada yaşadığı bir kent Çorlu. Aşureyi bilirsiniz. Ben aşureye benzetiyorum Çorlu’yu. Aşure; çok farklı malzemelerden bir araya geliyor. Ama hiçbiri kendini özelliklerini kaybetmeden, bulamaç olmadan aynı kazanda kaynıyor. Nohut hala nohut kalıyor, fındık hala fındık kalıyor, fasulye hala fasulye kalıyor. Bu kentte hiçbirimiz kimliğimizi, özelliklerimizi kaybetmeden birlikte yaşıyoruz. Kimimiz Bulgaristan’dan geldik, kimimiz Anadolu’dan, Sinop’tan, Van’dan, Ordu’dan, Tokat’tan… Her birimizin inancı farklı, etnik kimliği, kökeni farklı… İşte Çorlu’nun zenginliği de burada. Farklılıklarını koruyoruz, farklılıkları zenginlik olarak görüyoruz. Ama bir arada yaşıyoruz ve aynı bir aşure gibi çok tatlıyız.

“ROMANLAR CHP İKTİDARINDA BUÇUK VATANDAŞ DEĞİL EŞİT YURTTAŞ OLACAK”
Ve Türkiye’de öteki görülen bir kesimden daha bahsedeceğim. Bu konuşmayı Hıdırağa, nam-ı diğer Kore Mahallesi’nde yapsam samimi bir konuşma olmazdı. Bu konuşmayı Çorlu’nun ana caddesinde yapacağım. Alışılmış klasik siyasetçi tarzıyla Romanlara yaklaşmayacağım. Kore Mahallesi’ni bir akşam ziyaret edip, 9/8’lik ritimlerle çalıp oynayarak şov yapmayacağım. Senelerce siyasiler bu mahalleleri böyle istismar ettiler, seçimlerden sonra da yüzlerine dönüp bakmadılar bile. Açık açık söylüyorum. Türkiye’de en çok ötekileştirilen kimlik Romanlardır. Toplumun diğer kesimlerine göre ortalama yaşam süresi 10 yıl daha az olan Romanlar. Türkiye’de eğitime ulaşması en zor grup Romanlar. Eğitime ulaşsa bile okul sisteminde önyargılarla başa çıkmak zorunda kalan da Romanlar. Yüzde 80’e yakın işsizlikle mücadele eden Romanlar. Temel gıda maddelerine ulaşımda dahi zorlanan Romanlar. Nefret söylemlerine uğrayan Romanlar. Asimilasyona zorlanan Romanlar. Kamuda veya özel sektörde bile temizlik vb. işler dışında istihdam edilmeyen Romanlar. Ön yargılarla bakılanlar Romanlar. Alt yapı ve üst yapının yetersiz olduğu kenar mahallelerde standart altı evlerde ve çadırlarda yaşayanlar yine Romanlar. Size söz veriyoruz. Romanlar CHP iktidarında buçuk vatandaş değil eşit yurttaş olacaktır” açıklamalarında bulundu.

“TOPLUMUN HER KESİMİNİN DERDİNE DERMAN OLACAĞIZ”
Uruk konuşmasını şöyle sürdürdü: “Toplumun tüm kesimlerinin dertleri, sıkıntıları var. Hepsine de Cumhuriyet Halk Partisi’nin ve Millet İttifakı’nın çözümleri var. Sanayicinin ve işverenin de derdini biz çözeceğiz, asgari ücretle geçinenin ya da işsizin de… Kadınların, şiddet, istihdama katılım vb. sorunlarını da biz çözeceğiz, bütün üniversitelilerin yurt ve barınma sorunlarını da… Esnafın iş yeri kira ödemelerindeki stopaj sorununu da biz çözeceğiz, çiftçinin gübre ve tohum maliyetindeki sorunu da… Emeklilerin bayram ikramiyesini de biz artıracağız, engellilerin aylıklarını, bakım yardımlarını da… Kısacası toplumun her kesiminin derdine derman olacak bir reçete var elimizde. Bu ortak mutabakat metni bizim yol haritamız, kılavuzumuz olacak.

“YURDUMUZ ANADOLU, YOLUMUZ CUMHURİYET, ONURUMUZ TAM BAĞIMSIZ TÜRKİYE”
Ben bütün bu dallarda uzmanlık sahibi olamam. Hiçbirimiz işleri teknik detayları ile bilemeyiz. Ama bu konuda bir nosyon kazanmak lazım. Memleketin yararına işle, zararına işi ayırt edebilecek bir nosyon. Bu da biz de var çok şükür. Şimdi stratejik hareket edeceğiz. Çevremize şunu anlatacağız. Vekil çıkaramayan her muhalif oy, meclis çoğunluğunu dolayısıyla güçlendirilmiş parlamenter sistemin kurulmasını zorlayacaktır. Ve son olarak şunu söyleyeyim… Tekirdağ’ımızı, Çorlu’muzu en iyi şekilde temsil etmek ve parlamentoyu gençleştirmek dışında sahip olduğum tarihsel mirasa da layık olacağım. Çünkü bizim 100 yıl önceki kuruluş ve kurtuluş mücadelemizin genetik kodlarına baktığımızda bir milleti birbirine kenetleyen, küllerinden yeniden doğan bir memleketi dünyada saygın bir yere ulaştıran tarihsel mirasımıza yani Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve arkadaşlarına layık olacağım. Yurdumuz Anadolu, Yolumuz Cumhuriyet, onurumuz tam bağımsız Türkiye, önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk diyen siz değerli yol arkadaşlarıma söz veriyorum…  15 Mayıs sabahı 13. Cumhurbaşkanımız önde, bizler arkasında Aslanlı Yol’da gururla yürüyüp Anıtkabir’de Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e sana olan borcumuzu ödemeye geldik diyeceğiz.”

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Trakya Haber