Dolar 16,3415
Euro 17,5513
Altın 974,65
BİST 2.418,10
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Tekirdağ 26°C
Açık
Tekirdağ
26°C
Açık
Per 26°C
Cum 24°C
Cts 25°C
Paz 26°C

Vahap Akay: “Ceremesini Tekirdağ çekiyor, kaymağını İstanbul yiyor”

Vahap Akay: “Ceremesini Tekirdağ çekiyor, kaymağını İstanbul yiyor”
A+
A-
17.09.2021
327
ABONE OL

Gelecek Partisi Tekirdağ İl Başkanlığı’nın Teşkilat İçi Eğitimler etkinliğine konuk olan Çerkezköy Belediye Başkanı Vahap Akay, partililerle ‘Yerel Yönetimler’ konusundaki deneyimlerini paylaştı. Yerel yönetici olarak Tekirdağ’da gördüğü eksikliklerden bir tanesinin de katma değer vergisinden Büyükşehirlere aktarılan rakam olduğunu kaydeden Çerkezköy Belediye Başkanı Vahap Akay, “Bugün sanayi kuruluşu Tekirdağ içerisinde olan, fabrikası, işletmesi, istihdamı burada olan, buranın havasını, yeraltı kaynaklarını kullanan, buranın çevresini etkileyen ama sadece ve sadece vergi dairesi İstanbul’da diye bunun tamamının katma değerinden İstanbul’un sebeplendiği bir durumu yaşıyoruz. Sanayi kuruluşu burada, bunun ceremesini Tekirdağ’da yaşayanlar çekiyor, kaymağını İstanbul’da oturanlar yiyor” ifadelerini kullandı.

BAŞKAN AKAY’DAN GELECEK PARTİSİ’NE ZİYARET
Gelecek Partisi Tekirdağ İl Başkanlığı’nın Teşkilat İçi Eğitimler etkinliğine konuk olan Çerkezköy Belediye Başkanı Vahap Akay, partililerle ‘Yerel Yönetimler’ konusundaki deneyimlerini paylaştı. Gelecek Partisi Tekirdağ İl Başkanlığı Toplantı Salonu’nda gerçekleşen programa, Gelecek Partisi Kurucular Kurulu Üyesi ve Teşkilat Başkan Yardımcısı Ahmet Akçay, Çerkezköy Belediye Başkanı Vahap Akay, Gelecek Partisi İl Başkanı Recep Nişancı ve parti mensupları katıldı.
KENDİSİNDEN TECRÜBELERİNİ BİZİMLE PAYLAŞMASINI İSTEDİK
Toplantının açılış konuşmasını gerçekleştiren İl Başkanı Recep Nişancı, “Bu tarz programlar artık anormal karşılanmamalıdır. Siyasetçiler bir araya gelerek her şeyi konuşabilmelidir. Bugün aramızda kıymetli bir misafirimiz var. Çerkezköy Belediye Başkanı Vahap Akay bizleri ziyaret etti. Şahsım ve Gelecek Partisi Yönetim Kurulu adına kendilerine teşekkür ediyorum. Başkanımızın geleceğini duyurduktan sonra arkadaşlardan, yoğun bir mesaj ve yorum aldık. İnsanlar çok ilgi gösterdiler. Ben de şaşırdım bu ilgiye. Partimizi kurduktan sonra bir taraftan yapılanmaya, teşkilatlanmaya devam ederken bir taraftan da ziyaretlerimize devam ettik. Bu ziyaretlerimizde en son Vahap Başkanıma gittik. Bizi çok güzel ağırladı. Orada çok güzel bir sohbet oldu. Bu sohbet arasında Başkanıma bu genç yaşta Çerkezköy gibi kozmopolit bir yerde ikinci dönem Belediye Başkanlığı yaptığını söyleyerek kendisinden tecrübelerini parti teşkilatlarımıza aktarmasını istedim. Kedisi de bizleri kırmadı ve bugün aramızda. Teşekkür ediyorum” dedi.
DAVUTOĞLU’NUN KİTABINI HEDİYE ETTİ
Çerkezköy Belediye Başkanı Vahap Akay’ın siyasetteki tecrübelerini partililere aktaracağını belirten Gelecek Partisi Tekirdağ İl Başkanı Nişancı, “Teşkilatımıza yerel yönetimlerin çalışma şartları ve usulleri hakkında bilgilendirmelerde bulunacak. Biz parti olarak bu programı devam ettirmek istiyoruz. Diğer ilçe belediyelerimizi ve Büyükşehir Belediye Başkanımızı da burada ağırlamak isteriz. Ben sözü başkanıma bırakmadan önce Genel Başkanımızın kitabını ve hiçbir partinin hayata geçiremediği ama hep konuşulan ‘Güçlendirilmiş Parlamenter Sistemimiz’ ile ilgili kitapçığı hediye etmek istiyorum” dedi ve Gelecek Partisi Genel Başkanı Prof. Dr. Ahmet Davutoğlu’nun kitabını ve Gelecek Partisi’nin ‘Güçlendirilmiş Parlamenter Sistemi’ isimli kitapçığını Akay’a hediye etti.
AKAY: “DAVET İÇİN İL BAŞKANIMIZA BİR KEZ DAHA TEŞEKKÜR EDİYORUM”
Gelecek Partisi Tekirdağ İl Başkanı Recep Nişancı’nın geçtiğimiz günlerde kendisine nezaket ziyaretinde bulunduğunu anımsatan Çerkezköy Belediye Başkanı Vahap Akay, “Bu ziyarette İl Başkanımız bizi Tekirdağ’a davet etti. Biz de bu vesile ile kendilerini ziyaret ettik. Göreve geleli 7,5 yıl oldu. İkinci dönemin de yarısına geldik. Bugüne kadar yerel yönetimle ilgili yaşadığımız deneyimleri paylaşmak adına bugün sizlerin arasındayım. Bu işi çok daha uzun yıllardır yapan, bizden çok daha tecrübeli abilerimiz var. Ancak bugün bu davet bana kısmet oldu. Bu davet için İl Başkanımıza bir kez daha teşekkür ediyorum” dedi. 
TÜRKİYE’DEKİ SİYASET YAŞININ ÇOK DAHA AŞAĞILARDA OLMASI GEREKİYOR
36 yaşında Belediye Başkanı olduğunu söyleyen Çerkezköy Belediye Başkanı Vahap Akay, “Türkiye’de siyaset yaşı ortalamasına bakıldığında 36 yaş genç olarak kabul ediliyor. Hatta ikinci dönemde 42 yaşında yine genç Belediye Başkanı olarak görüldüm. Türkiye’deki siyaset yaşının çok daha aşağılarda olması gerekiyor. Genç kardeşlerimizin bu mücadeleye çok daha erken yaşlarda başlaması gerekiyor. Bu bir eksikliktir” diye konuştu. 1978 Çerkezköy doğumlu olduğunu kaydeden Akay, “CHP çatısı altında 2002 yılından itibaren siyaset yapmaya başladım. 2014 yılına kadar çeşitli kademelerde görev yaptım. 2014’te parti içi ön seçimden aday adaylığı, ardından da adaylığı alarak Belediye Başkanı seçildim. İkinci dönem seçimine girdik. Daha zorlu bir mücadeleydi. Herkesin tarifiyle, genç yaşta bu mücadelenin içine girmiş, Çerkezköy gibi Tekirdağ’ın önemli ilçelerinden birinde bu görevi yapma onuruna erişmiş birisi olarak, vatandaştan bir kere daha onay almak zorlu bir süreçti. O zorlu süreci tamamladık ve ikinci dönemin 2,5 yılını geride bıraktık” diye konuştu.
ÇERKEZKÖY, TÜRKİYE’NİN EN HIZLI BÜYÜYEN İLÇELERİNDEN BİRİ
Görevde olduğu 7,5 yıl boyunca Çerkezköy’e en fazla katkıyı sağlamak için çalıştığını sözlerine ekleyen Vahap Akay, “Türkiye’de siyasetin keskinleştiği, kutuplaşmanın arttığı, yerel hizmetlerde dahi partilere farklı ve taraflı gözlerle bakıldığı bir dönemde Belediye Başkanlığı yapmanın kolay olmadığının altını çizmek istiyorum. Çerkezköy, nüfusu her yıl yüzde 9 civarında artan, Tekirdağ’ın ve Türkiye’nin en hızlı büyüyen ve göç alan ilçelerinden birisidir. Göreve geldiğimde nüfusumuz 115 bindi. Bugün 200 bine yakın bir nüfusa hizmet vermeye çalışıyoruz. Sadece yerel bütçeler değil, Devlet yatırımlarının da bu hızla artarak gelmesi gereken bir Çerkezköy’den, bir Tekirdağ’dan bahsediyoruz. 
TEKİRDAĞ OLARAK YAN YANA GELEMEDİK
7,5 yıl İlçe Belediye Başkanı olarak, Büyükşehir Belediye Başkanımız Kadir Albayrak ile çok ciddi işler yapmaya çalıştık. Bugün Çerkezköy ve Tekirdağ’ın ne gibi eksikleri var? Bu süreçte ne gibi sıkıntılarla karşılaştık? Biraz da bunlardan bahsetmek istiyorum. Son dönemde yaptığımız yatırımlardan evvel Türkiye’nin çeşitli illerinde gözlemlediğim ve Tekirdağ ile mukayese ettiğim durumlar var. Bugün Tekirdağ maalesef Devlet yatırımlarından çok eksik hizmet alan illerin başında geliyor. Konya’da, Kayseri’de, Samsun’da özenerek gördüğüm yatırımların Çerkezköy’de ve Tekirdağ’da olmadığı gerçeğinin altını çizmemiz lazım. Bunun için Tekirdağ’da iktidar partisi, muhalefet partileri ve diğer tüm partilerin, siyasetin durduğu zaman Tekirdağ olarak yan yana gelemediklerini düşünüyorum. Eğer biz bunu becerebilseydik biraz önce saydığımız illere imrenerek bakmazdık. Bugün Çerkezköy’de ve Tekirdağ’da okul sayılarının yetersizliği gibi bir konuyu konuşmazdık. Bu, Çerkezköy ve Tekirdağ’da yaşayan insanlara yapılan bir haksızlıktır” ifadelerini kullandı.
BELEDİYE BAŞKANI MAKAMINI SİYASETİN DIŞINDA DEĞERLENDİRDİK
7,5 yıllık Belediye Başkanlığı süresince yerel siyaset ile genel siyasetin bambaşka iki siyaset dalı olduğunu daha iyi kavradığını kaydeden Vahap Akay, “Göreve ilk geldiğim gün Çerkezköy’ün tamamına hizmet etmeye, ilçenin beklentilerini belirlemeye yoğunlaştık. Dolayısıyla bu anlamda Belediye Başkanı makamını siyasetin dışında değerlendirdik. Önümüzde 2,5 yıllık bir görev süresi daha var. Biz de bu süreçte daha neler yapabiliriz düşüncesiyle yol alıyoruz. Çerkezköy bir sanayi kenti. İstanbul’a yakınlığı sebebiyle de çok ciddi bir gündüz nüfusuna sahip oluyor. Biz öncelikle sabah 08.00’de Çerkezköy’e gelen ve saat 17.00’de işi bittikten sonra Çerkezköy’den ayrılan nüfusu, bu şehirde nasıl yaşatırız sorusunun cevabını aradık. Bu insanların birinci beklentisi daha kaliteli konut ve yaşam alanlarıydı. Bunu sağladık. Daha fazla kültür ve sanatsal etkinlikler beklentileri vardı. Bunları da sağladık.
BİR ŞEHRİN KADERİ BU OLAMAZ
Bugün nüfusu 180 bine gelen Çerkezköy’de tiyatro salonu, sinema salonu, çocukların kültürel etkinliklerle buluşabilecekleri alanlar yok. Ben İlkokulu Çerkezköy Cumhuriyet İlkokulu’nda okudum. Cumhuriyet İlkokulu’nda okurken 1984-1985 yıllarında tiyatro seyretmeye, çocuk tiyatroları geldiğinde tiyatro izlemeye ilkokul öğrencisi iken Halk Eğitimi Merkezi’ne giderdik. Aradan 30 sene geçti, ben 36 yaşına geldim ve Çerkezköy Belediye Başkanı oldum, tiyatro etkinlikleri yapıyorum. Yine Halk Eğitimi Merkezi’ne gidiyorum. Yani bu bir şehrin kaderi olamaz. Şehrin yöneticileri, şehrin geleceğini bu kadar düşüncesizce heba edemez. Bu ve bunun gibi sorunları çözmek, maalesef sadece yerel yönetimlere düşmüyor. Bu anlamda birlikteliğe ihtiyaç var” dedi.
ŞEHRİN GELECEĞİNE KATKI SAĞLAMA GİBİ BİR SORUMLULUĞUMUZ VAR
Çerkezköy ve Tekirdağ’da, Türkiye’nin çeşitli yerlerinde olan, şehre kalite getirecek, o nüfusu taşıyacak, sporcuları daha şevkle çalıştıracak spor alanlarının bulunmadığına dikkat çeken Vahap Akay, “Bunlar Süleymanpaşa’da da yok, Çorlu’da da yok, Çerkezköy’de de yok. Bugün bunlar yerel yönetimlerin gücü ile yapılmaya çalışılıyor. Siyaset yapmadan, bu eksiklerin zararını gören biri olarak söylüyorum. Bugünün yöneticileri olarak bizlerin bir araya gelme ve bu zorlukları aşma, şehrin çocuklarına, şehrin geleceğine katkı sağlama gibi bir sorumluluğumuz var” dedi.
HEPİMİZ TEKİRDAĞ ADINA BİR MASA ETRAFINDA OTURABİLMELİYİZ
Çerkezköy’ün kaderini geçtiğimiz dönemde Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak ile birlikte değiştirdiklerini ifade eden Başkan Vahap Akay, “Yerini Çerkezköy Belediyesi’nin tahsis ettiği, yatırımını Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi’nin yaptığı çok güzel ve büyük bir Kültür Merkezi’ni Çerkezköy ile buluşturduk. Spor alanları, kapalı spor salonlarını elimizden geldiğince yapmaya çalıştık. Ancak yeterli mi? Asla yeterli değil. Bu çerçevede, bu düşünceler temelinde bizim aynı noktada Tekirdağ’da yaşayan insanlar olarak buluşuyor olmamız lazım. Hangi siyasi partiden, hangi görüşten olursa olsun yerel ve genel siyasetin yapılacağı zamanlar belli. Bu zamanların dışında bir araya gelebilmeyi öğrenmeliyiz. Türkiye’de birbirinden uzaklaştırılan siyasetin, insanları yan yana getirmemenin cezasını bu insanların çekmemesi lazım. Bunu çektiğimizi düşünüyorum. Bugün iktidar partisi var, muhalefet partilerimiz var. Bunların İl Başkanları, yöneticileri var. 7 tane Milletvekilimiz var. Büyükşehir Belediye Başkanımız dahil 12 Belediye Başkanımız var. Bir masa etrafında hepimiz Tekirdağ adına oturabilmeliyiz. Bunu yapabilmeliyiz. Bunu yapabilirsek Tekirdağ belirli bir noktaya gelecek” ifadelerini kullandı.
CEREMESİNİ TEKİRDAĞ ÇEKİYOR, KAYMAĞINI İSTANBUL YİYOR
Yerel yönetici olarak Tekirdağ’da gördüğü eksikliklerden bir tanesinin de katma değer vergisinden Büyükşehirlere aktarılan rakam olduğunu kaydeden Çerkezköy Belediye Başkanı Vahap Akay, “Bugün sanayi kuruluşu Tekirdağ içerisinde olan, fabrikası, işletmesi, istihdamı burada olan, buranın havasını, yeraltı kaynaklarını kullanan, buranın çevresini etkileyen ama sadece ve sadece vergi dairesi İstanbul’da diye bunun tamamının katma değerinden İstanbul’un sebeplendiği bir durumu yaşıyoruz. Sanayi kuruluşu burada, bunun ceremesini Tekirdağ’da yaşayanlar çekiyor, kaymağını İstanbul’da oturanlar yiyor. Biz bunu ısrarla dile getiriyoruz. Belki de eksik yapıyoruz. 7 tane Milletvekilimiz var. Tekirdağ’dan TBMM Meclis Başkanımız var. Tekirdağ Milletvekili Sayın Faik Öztrak ana muhalefet partisinin sözcüsü ve çok önemli bir görevi var.  Diğer milletvekillerimiz ile birlikte bir masanın etrafında toplanarak sadece bu sorunu çözsek Tekirdağ’a her yıl 250 milyon TL’lik bir yatırım gelir” diye konuştu.
AYNI SESİ ÇIKARABİLMELİYİZ
250 milyon TL’lik bir yatırım ile Tekirdağ’ın 11 ilçesine yeni spor salonu yapılabileceğini dile getiren Akay, “250-300 milyon TL’lik ekstra yatırım demek, her yıl yeni kültür merkezleri yapmak demek. Aklınıza gelen diğer eksikliklerin giderilmesi demek. Yıllardır bunu çözemiyoruz. Neden çözemiyoruz? Bir araya gelemediğimiz için çözemiyoruz, aynı sesi çıkaramadığımız için çözemiyoruz. Umut ediyorum Tekirdağ bu noktada bir araya gelmeyi öğrenebilecek. Bunu defalarca benim, sizin, yöneticilik yapan, belediye başkanlığı, milletvekilliği yapan, il, ilçe başkanlığı yapan herkesin konuşması lazım. Bu sorun bir günde, bir yasal düzenleme ile çözülebilir ve Tekirdağ’ın geleceğine çok önemli bir katkı olur. Umut ediyorum bu ve bunun gibi noktalarda bir araya gelmeyi, yan yana durabilmeyi başarabiliriz, bunu öğrenebiliriz” dedi.
ÜRETMEYELİM, İTHAL EDELİM NOKTASINA GELDİK
Tekirdağ’ın verimli ve önemli tarım topraklarının bulunduğunu fakat Türkiye’de bugün tarımın geldiği noktanın iyi değerlendirilmesi ve anlaşılması gerektiğini belirten Vahap Akay, “Bugün tarımda üretmeyelim, ithal edelim noktasına geldik maalesef. Samanı ithal eder noktaya gelmek bugün sadece Tekirdağ’ın değil Türkiye’nin sorunudur. Çiftçinin desteklendiği, tarımın desteklendiği bir sürece, üretime dayalı bir tarım ekonomisinin konuşulmaya ve tartışılmaya başlanması, harekete geçilmesi gerekiyor. Tekirdağ’ın tabi ki tarım ve hayvancılık noktasında çok önemli alanları var. Bir kısım tarım alanlarında zamanında sanayi planları yapılmış ve sanayi alanları oluşmuş. Ancak oluşmayan kısmında, tarımsal alanları koruyarak Türkiye ve tarım ekonomisine katkı sağlayacak durumumuz var. Bugün ülkemizde tarımın geldiği noktayı konuşmak, bunu uzun uzun masaya yatırmak, ondan sonra Tekirdağ’da tarımı konuşmak gerekiyor” açıklamasını yaptı.
İÇİMİZ ACIYOR
Bugün Tekirdağ’da hala su patlaklarının konuşulduğunu, hala Çerkezköy’de su altyapısının yüzde 50’sinin asbest boru olduğunu ifade eden Belediye Başkanı Vahap Akay, “Artık miadı dolmuş, süngere dönmüş, kullanım zamanı maalesef çoktan geçmiş altyapı tesisatından bahsediyoruz. Hal böyle iken dün asfalt yapmışım bugün bakıyorum su patlağı olmuş, kazı yapılıyor. Gönül tabi ki bunu istemiyor, içimiz acıyor. Çerkezköy’de ciddi bir altyapı, içme suyu sorunumuz var. Şimdi Atatürk ve Öztrak Caddelerimizde, kentimizin iki ana arterinde çok ciddi bir altyapı ve üstyapı yatırımı yapıyoruz. Yağmur suyu hatları, kanalizasyon hatları, içme suyu hatlarının tamamı sil baştan değişiyor. TESKİ’nin yaklaşık 17 milyon TL’lik bir yatırımı var. Onun dışında Büyükşehir Belediyemizin Meydan Altı Otopark Projesi var yaklaşık 52-53 milyon TL’lik. Onun dışında iki caddemiz için Çerkezköy Belediyesi’nin kentsel tasarım ve peyzaj projesi var. Onun da çalışması başladı, zorlu bir süreçteyiz. Ticaretin çok yoğun olduğu iki ana caddede çok ciddi ve büyük bir işe başladık.
SONUÇ ÇOK GÜZEL OLACAK
Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi, TESKİ ve Çerkezköy Belediyesi olarak 3 ayrı kurum çalışmalara başladık. Bu kurumların dışında tüm altyapı kurumları da burada dönüşüm içerisinde. Sonuç çok güzel olacak ama süreç çok zorlu. Bu süreçlerin nedeni altyapı eksikliği. Bunlar geçmişten kalan eksiklikler. Bunlar 2 senede, 5 senede ortaya çıkan sıkıntılar, eksiklikler değil. Bundan ben de memnun değilim. Biliyorum ki Süleymanpaşa Belediye Başkanı da memnun değildir. Ancak bu yatırımlar yapılmadan, bu sorunlar çözülmeden kısır döngüyü yaşamaya devam edeceğiz” dedi. “Adınız Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanlığı için geçiyor. Bu konuda ne diyeceksiniz?” sorusuna cevap veren Vahap Akay, “Yakıştıranlara teşekkür ediyorum. Çerkezköy Belediye Başkanıyım. 5 yıllık görev sürem var. 2.5 yılını tamamladım. Şu anda sadece Çerkezköy’ün sorunları ile Çerkezköy’deki hedeflerimiz ile uğraşıyorum. Bunun dışında söyleyebileceğim bir şey yok” diye konuştu.
BÜTÇENİN YÜZDE 130’U KADAR BORÇ VARDI
Basın mensuplarının “Çerkezköy Belediyesi borç yönetiminde diğer belediyelerden daha başarılı bir konumda. Bunu nasıl başardınız?” şeklindeki sorunu da yanıtlayan Çerkezköy Belediye Başkanı Vahap Akay, “Biz 2014 yılında göreve geldiğimizde Çerkezköy Belediyesi’nin bütçesi 70 milyon TL idi. Borcu ise 90 milyon TL idi. Yani bütçenin yüzde 130’u kadar borcu vardı. Bu borcun yaklaşık 55 milyon TL’lik kısmı kamu borcuydu. Kalan kısmı da piyasaya olan yatırım borçlarıydı. Piyasaya olan borcu yatırım borcu olarak gördüğüm için bunu asla eleştirmedim. Ancak 2005 yılından 2014 yılına kadar hiçbir devlet dairesi borcu ya da SGK borcu ödenmemiş. Ödenmediği gibi Çerkezköy Belediyesi’nden bu borç hiç talep de edilmemiş. Biz göreve geldikten sonra bu borç bizden istendi. Biz o borcu yapılandırdık ve ödemeye başladık. Bugün geldiğimiz noktada Çerkezköy Belediyesi geçmiş dönem tüm borçlarını temizlemiş ve neredeyse borcu olmayan bir belediye durumuna geldi. Bunu daha planlı bir çalışma yaparak, bütçeyi doğru yöneterek, tasarruf yaparak başardık. İhtiyacımız dışında personel alımı yapmadık. Bu gibi durumları doğru yöneterek bugünlere geldik. Yatırım kabiliyeti olan, özel bankaların kredi vermek için görüşme talep ettiği bir duruma geldik. Nerede tasarruf yapılacağının, nerede yatırım yapılacağının iyi belirlenmesi gerektiğini düşünüyorum” açıklamalarında bulundu.

ARA REKLAM ALANI
REKLAM ALANI
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Trakya Haber