Dolar 19,1707
Euro 20,9740
Altın 1.214,62
BİST 4.902,84
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Tekirdağ 17°C
Az Bulutlu
Tekirdağ
17°C
Az Bulutlu
Cum 20°C
Cts 18°C
Paz 15°C
Pts 14°C

Yüceer: “Arkeolojik sit alanı tehlike altında”

Yüceer: “Arkeolojik sit alanı tehlike altında”
11 Ağustos 2022 13:20
398

CHP Tekirdağ Milletvekili Dr. Candan Yüceer, Tekirdağ Marmaraereğlisi’nde limanın kapasite artışı için verilen “ÇED Olumlu” kararına tepki gösterdi. Arkeolojik sit alanının tehlike altında olduğunu belirten CHP’li Yüceer, “Projenin yapılmak istendiği kıyı Perinthos Antik Kenti’nin içinde yer alıyor. Göz göre göre koskoca bir tarih yok edilmek istenmektedir” dedi.

CHP PM Üyesi, Tekirdağ Milletvekili Dr. Candan Yüceer, Tekirdağ Marmaraereğlisi’nde yer alan MARTAŞ Marmaraereğlisi Liman Tesisleri A.Ş. tarafından yapılması planlanan liman kapasite artışı için verilen “ÇED Olumlu” kararına tepki gösterdi. Projenin yapılmak istendiği kıyının Perinthos Antik Kenti’nin içinde kaldığını hatırlatan Dr. Yüceer, “ÇED konusu olan proje, genişleme yapılması planlanan kıyı, deniz tabanı ile birlikte Birinci Derece Arkeolojik Sit alanıdır. Perinthos Antik Kenti’nin tarihi milattan önce 6. Yüzyıla kadar uzanmaktadır. Bölgede hâlâ kurtarma ve restorasyon çalışmaları devam etmektedir. Antik kentin içinde yer alan antik tiyatro kazı alanına 1000 metre mesafede, antik kentin ise içerisinde kalmaktadır. Göz göre göre koskoca bir tarih yok edilmek istenmektedir” diye konuştu.


DİP TARAMASI DENİZ BİYOLOJİSİNE ZARAR VERECEK
Proje kapsamında kapasitesi 70 bin DWT olan liman inşaatı devam ederken kapasitenin 100 bin DWT olacağına dikkat çeken Dr. Yüceer, “Bu çerçevede gemilerin iskele ve rıhtımlara yanaşabilmeleri için deniz tabanında dip taraması yapılması da planlanmaktadır. Dip taramasının deniz tabanına deniz biyolojisi ve oşionografik etkileri olacaktır. Bu değerlendirmeler tam anlamıyla yapılmadan bu projeye olumlu görüş bildirilmesi kabul edilemez. Dip taramasıyla denizden alınacak malzemenin ne şekilde değerlendireceği, bertarafı veya boşaltılacağı yer de belirsizdir” dedi.
SES, GÜRÜLTÜ VE ENDÜSTRİYEL ÇEVRE KİRLİLİĞİ ARTACAK
Liman işletmesinin yerleşim yerlerine olan yakınlığına dikkati çeken Dr. Yüceer, “Hali hazırda mevcut işletme bölgede yaşayan hemşerilerimizi rahatsız etmektedir. Kapasite artırımı neticesinde olumsuzluklar artacaktır. Tesisin işletme şartlarında çevresel etkileri, yükleme ve boşaltma esnasında oluşturacağı çevre kirliliği de belirtilmemiştir. Tesiste endüstriyel amaçlı yükleme ve boşaltma yapılacak olması, hammadde olarak getirileceği belirtilen yük kapsamında; hurda metal içermesinin yaratacağı riskler tarif edilmemiştir. Kömür ve dökme olarak yüklenmesi yapılacak her türlü maden cevheri veya endüstriyel ürün, liman yoluyla taşınılacağı düşünülen diğer malzeme ve ürünler için bu işlemlerim çevresel etkileri de ÇED dosyasında yer almamıştır, dolayısıyla ÇED süreci dışında bırakılmıştır. Proje neticesinde ses, gürültü ve endüstriyel çevre kirliliği artacaktır” ifadelerini kullandı.

ÇED dosyasında iki eski tarihli ÇED Olumlu Kararı’na atıf yapıldığına değinen Dr. Yüceer, “2007 ve 2012 tarihli iki eski ÇED Olumlu Kararı’na atıf yapılsa da dönemin Çevresel Etki Değerlendirme Yönetmeliği yürürlükten kalkmıştır. Mevcut ÇED süreçli için 25.11.2014 ve 29186 sayılı Resmî Gazete’de yayınlanan ve yürürlükteki Çevre Etki Değerlendirme Yönetmeliği kapsamında verilen kararlara atıf yapılmalıdır” diye konuştu.


ARKEOLOJİK SİT ALANI TEHDİT ALTINDA
Bölgenin kültürel ve tarihsel açıdan önemli bir alan olduğuna dikkat çeken Dr. Yüceer, “Liman alanı ve genişlemesi projelendirilen alan 1/100.000’lik ve 1/25.000’lik Çevre Düzeni Planında proje alanının ‘turizm alanı’ olarak işaretlenmiştir. Antik Perinthos Kenti’nin Marmaraereğlisi, Tekirdağ ve Türkiye turizmi için çok önemli bir değer olduğu, Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından Mimar Sinan Üniversitesi ile birlikte yürütülen tarihi kurtarma kazıları ve restorasyon çalışmaları ile Turizm Strateji Planlarında ‘Marmaraereğlisi ilçesinin Tekirdağ’ın en önemli tarih ve kültür destinasyonu olacağı’ belirtilmektedir. Ülkenin en önemli tarih ve turizm merkezleri arasında planlanan bir şehrin denizle bağını keserek, kıyı şeridini kirli endüstriyel faaliyetlerin odağı olacak işletmeler ile doldurmak devletin kendi içinde bulunduğu büyük bir çelişkidir. Bu çelişkide AKP iktidarı, tarihi ve doğayı değil kârı ve rantı tercih etmiştir. Yapılacak ilave tesisin Marmara Denizi, Marmaraereğlisi şehrinin yaşam kalitesine zarar vereceği, arkeolojik yapıyı tahrip eden silsilenin bir parçası olacağı ve şehrin tarihsel değerine zarar vereceği ortadadır” dedi.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Trakya Haber