Dolar 18,8053
Euro 20,4336
Altın 1.164,91
BİST 5.191,83
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Tekirdağ 8°C
Hafif Yağmurlu
Tekirdağ
8°C
Hafif Yağmurlu
Cts 7°C
Paz 6°C
Pts 7°C
Sal 8°C

Yüceer: “Bal gibi bir sansür yasası, hakikatle mücadele yasası”

13 Ekim 2022 10:13
675

CHP Tekirdağ Milletvekili Candan Yüceer, TBMM Genel Kurulu’ndaki ‘sansür yasası’ görüşmeleri sırasında söz alarak, “Siz ne derseniz deyin, hangi gerekçeyle güzellemeye çalışırsanız çalışın, bu bal gibi bir sansür yasası, hakikatle mücadele yasası. İleri demokrasi diye çıktığınız yolda varılan yer tam olarak üçüncü dünya ülkesi demokrasisi, tam olarak bir istibdat rejimi” dedi.

CHP PM Üyesi, Tekirdağ Milletvekili Dr. Candan Yüceer, dün, kamuoyunda ‘sansür yasası’ olarak bilinen, basına ve sosyal medyaya yönelik yeni yaptırımlar içeren kanun teklifinin TBMM Genel Kurulu’ndaki görüşmeleri sırasında söz aldı. Dr. Yüceer, “Derdiniz, tüm gazetecileri sarayın memuru yapmak. Yalan, hakikatin yerine geçsin diye mücadele veriyorsunuz. Evet, baskı var ama direniş de var, bizim umudumuzu artıran da bu baskıya karşı her gün yükselen direniş. Ben buradan selam olsun diyorum karanlığa ışık olanlara; selam olsun zalim Bolu Beyi’ne karşı Köroğlu olanlara” diye konuştu.

“NİYET ÜZÜM YEMEK DEĞİL, BAĞCIYI DÖVMEK”
CHP’li Dr. Yüceer, konuşmasında şunları söyledi:
“Yine, yeni bir AKP icadıyla karşı karşıyayız. Önümüze getirilen bu seferki icadın adı dezenformasyonla mücadele, yalan haberlerle mücadele. Kılıf bu, peki niyet ne? Niyet bambaşka, niyet üzüm yemek değil, niyet bağcıyı dövmek. Siz ne derseniz deyin, hangi gerekçeyle güzellemeye çalışırsanız çalışın, bu bal gibi bir sansür yasası, hakikatle mücadele yasası. ‘Niye böyle yapıyorsunuz arkadaşlar?’ dersek eğer, aslında hep böyle yapıyorsunuz çünkü fıtratınızda istibdat var, yasakçı bir iktidar olarak tarihe geçeceksiniz. Eğer bir ülkede medya baskı altındaysa, sansür varsa, otosansür artık normalleşmiş, zorunla hâle gelmişse, gerçekler yazılamıyorsa o ülkede demokrasi işlemiyor demektir ki ülkemizde de durum böyle. İleri demokrasi diye çıktığınız yolda varılan yer tam olarak üçüncü dünya ülkesi demokrasisi, tam olarak bir istibdat rejimi.

“İSTENİLEN TEK SESLİ, TEK KUMANDALI, TEK MANŞETLİ BİR MEDYA”
’Yalanla mücadele edeceğiz’ güzellemesiyle önümüze getirilen teklifle istenilen; sahibinin sesi bir medya, herkesin, her muhalefet sesinin susturulduğu bir yer, tek sesli, tek kumandalı, tek manşetli bir medya, bir toplum isteyen AKP iktidarı medya sermayesinin yüzde 90’dan fazlasını kontrol altına almış, ana akım medyayı dikensiz gül bahçesine çevirmiş; yasaları, yargıyı düşünce özgürlüğünün, ifade özgürlüğünün, basın özgürlüğünün üzerinde Demokles’in kılıcı gibi sallandırmış; yetmemiş, kontrol edemediğini, internet medyasını, her çıkan ufacık, küçücük bir muhalefetin sesini de bu teklifle susturmak, sindirmek istiyor. Medyanın gerçeklere ulaşmasını değil, servis edilen manipülatif içeriklerin kullanılmasına ve niteliğin, meslek ilkelerinin değil; emir alan, köşesini bu iş için kullanan kullanışlı kalemlerin öne çıktığı bu medya düzeninde ne yazılıp çizileceğine, hakikatlere, hangi haberin, kimin ne anlamda ne kadar öne çıkacağına işte bu Hükûmet komiserleri ve bunları oraya görevlendiren karar veriyor

“DERDİNİZ, TÜM GAZETECİLERİ SARAYIN MEMURU YAPMAK”
‘Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı’ sıfatını taşıyan sarayın propaganda başkanının bu hafta yayınladığı bülten tam olarak bunu yapıyor, sözde hakikati belirliyor. Oysa ki Twitter geçtiğimiz senelerde manipülasyonu engelleme politikalarıyla ihlal ettiği gerekçesiyle AKP’yle bağlantılı olduğu iddia edilen 7 bin 340 hesabı kapatmıştı. Şimdi herhâlde derdiniz, tüm gazetecileri sarayın memuru yapmak. Yalan, hakikatin yerine geçsin diye mücadele veriyorsunuz.

“GÜCÜNÜZ HAKİKATİN GÜCÜNE YETMEYECEK”
İktidarın eliyle, önerisiyle üretilmeyen her türlü bilgilinin, AKP propagandası yapmayan her şeyin “dezenformasyon” olarak kabul edilmesi gerektiği bir suç icat ederek önümüze getiriyorsunuz, gerçeğe aykırı bilgiyi yayma suçu. 40 maddelik tüm kanun sanki bu madde için, 29’uncu madde için yapılmış sanki. Ne olduğu belirsiz bir suç. Hakikati sarayın belirlediği bir suçta, siyasallaşmış, iktidarın sopası hâline gelmiş yargının bu yasayı nasıl kullanacağı az çok ortada. Değerli arkadaşlar, yalnızca basında değil sosyal medyayı kullanan herkes, bu yeni suç tiplemesiyle ve hapis cezasıyla karşı karşıya gelecek. Ülkemizde sansür, zorlama, baskı aslında had safhada. Bütün arkadaşlar, Türkiye’deki rakamları verdi, nerede olduğumuzu gösterdi. İnterneti 2007’den itibaren kontrol altına almak için 5651 sayılı yasada on dört yılda 18 kez ekleme, düzenleme yaptınız. Öyle yaptınız, böyle yaptınız ama olmadı, gene olmayacak çünkü gücünüz hakikatin gücüne yetmeyecek çünkü özgür basına, iyi özgür insana gücünüz yetmeyecek. İşin en acı tarafı da ‘Açız, geçinemiyoruz’ diyen milyonların, 10 milyonu aşkın işsizin, Türkiye’nin dört bir yanındaki adalet arayışı gerçeğinden değil ya da memleketin, milletin bu hâlini umursamadan, israf içinde, ihtişam içinde yaşamanızdan, bütün memleketin, milletin kaynaklarını yandaşa akıtmanızdan, bu gerçekten, rahatsız değilsiniz. Rahatsız olduğunuz tek şey bunların açığa çıkması, bunların sorgulanması, bunların konuşulması. O yüzden de bu teklifi önümüze getiriyorsunuz.

“BASKI VAR AMA DİRENİŞ DE VAR”
Adalete dayanmayan güç, adaletle yönetilmeyen her yönetim doğası gereği zalimdir ve zulümle yönetmek zorunda kalır. Eğer zalim ısrarla zulme devam ediyorsa bil ki sonu yakındır, eğer mazlum da ısrarla direniyorsa bil ki zafer yakındır. Türkiye’de gazetecilik yapmak gerçekten ateşten gömlek giymek. Bu ateşten gömleği giyen, sadakati her zaman gerçeğin peşinde arayan tüm basın emekçilerine şükranlarımı sunuyorum, bu mücadelede her zaman yan yana yürüdüğümüzü söylüyorum. Ve evet, baskı var ama direniş de var, bizim umudumuz artıran da bu baskıya karşı her gün yükselen direniş. Ben buradan selam olsun diyorum karanlığa ışık olanlara; selam olsun zalim Bolu Beyi’ne karşı Köroğlu olanlara.”

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Trakya Haber