Dolar 19,0334
Euro 20,5448
Altın 1.187,48
BİST 4.906,63
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Tekirdağ 12°C
Çok Bulutlu
Tekirdağ
12°C
Çok Bulutlu
Çar 13°C
Per 14°C
Cum 16°C
Cts 17°C

Yüceer: “Çorlu’da angus kokusu istemiyoruz”

Yüceer: “Çorlu’da angus kokusu istemiyoruz”
18 Kasım 2022 10:17
312

CHP Tekirdağ Milletvekili Dr. Candan Yüceer, Tekirdağ Marmaraereğlisi’nde açılmak istenen “angus çiftliği” olarak bilinen büyükbaş hayvan çiftliğine tepki gösterdi. Dr. Yüceer, “8 yıl önce bizi dayanılmaz kokulara boğan angus çiftliğini istemiyoruz. Çorlu’da angus kokusu istemiyoruz” dedi.

YÜCEER’DEN ANGUS ÇİFTLİĞİNE TEPKİ
CHP PM Üyesi, Tekirdağ Milletvekili Dr. Candan Yüceer, Tekirdağ Marmaraereğlisi Yakuplu Mahallesi’ne açılmak istenen “angus çiftliği” olarak bilinen büyükbaş hayvan çiftliğine tepki gösterdi. Dr. Yüceer, “8 yıl önce bizi dayanılmaz kokulara boğan angus çiftliğini istemiyoruz. Çorlu’da angus kokusu istemiyoruz” dedi.

160 BİN METREKARELİK DEVASA TESİS
Bölgenin hali hazırda birçok çevre sorunuyla uğraşmak zorunda kaldığına değinen Dr. Yüceer, bu tesisle birlikte hali hazırda bölgede yaşanan koku sorunun artacağına dikkati çekti. Dr. Yüceer, “Açılmak istenen tesis, 160 bin metrekarelik bir alanı kaplıyor. İçerisinde açık ve kapalı barınakları bulunduruyor ve uzun yıllardır boş duruyor. Şimdi kiralama yoluyla işletilmek isteniyor. Bu devasa tesisin kapasitesi 25 bin adet büyükbaş veya 150 bin adet küçük baş hayvan. Ancak tesiste 5 bin 500 adet büyükbaş hayvan veya maksimum 25 bin 000 adet küçükbaş hayvan besiciliği yapılması planlanmakta. Tesis bu sayılarla çalışmaya başladığı takdirde günde 148 bin 500 kilogram büyükbaş gübresi veya 56 bin 250 kilogram küçükbaş gübresi üreteceği öngörülmekte” ifadelerini kullandı.

BELEDİYELER OLUMSUZ GÖRÜŞ VERİYOR
Angus çiftliğiyle ilgili sürecin geçmişe dayandığını hatırlatan Dr. Yüceer, “İlk projelendirmesi 2008’de başlamış olsa dahi tesise gelen 2014 yılında gelen 25 bin civarındaki ithal Angus sonrası belediyelerden ve çevre halkından gelen yoğun şikayet üzerine Çevre ve Orman Bakanlığı ÇED sürecini başlatmıştır. Firma eksiklikleri nedeniyle ÇED olumlu görüşü alamamıştır. ÇED süreci olumsuz olan firma 2019’ da yeni bir fırsat yakalamıştır. Angos Hayvancılık olarak bilinen firma bu sefer Niğmet Hayvancılık adıyla başvuruda bulunmuştur. Bu sırada imar affından da yararlanan Angos Hayvancılık 2019’da yeniden başvuruda bulunmuş bu aşamada Marmaraereğlisi Belediyesi olumsuz görüş vererek bir kez daha angus tesisinin açılmasını engellemiştir. 2019 yılında olumsuz görüşler nedeniyle çalışma izni alamayan tesise zaman zaman karantina amaçlı az sayıda hayvan giriş çıkışları yapıldığı bilinmektedir. Son olarak geldiğimiz aşamada ise yine Niğmet Hayvancılık, ÇED sürecini yeniden başlatmıştır” dedi.

ATIKLAR İÇME SUYUNU TEHLİKEYE ATMAKTADIR
Tekirdağ’ın yeraltı ve yerüstü su bakımından sorun yaşadığını hatırlatan Dr. Yüceer, “Angus tesisi Türkmenli Göleti su toplama havzasının kuzey batısında bulunmaktadır. Tesisten sızacak ya da deşarj edilecek tüm sıvı atıklar yağmur suyu desteği ya da kendi imkanları ile Türkmenli Göleti’ne ulaşmaktadır. Bu gölet içme suyu amaçlı kullanmaktadır. Dolayısıyla büyük bir risk altındadır. Tesisten doğacak kirlenme Trakya’nın yeraltı ve yerüstü sularını kirletecektir” diye konuştu.

PROJE DOSYASINDA EKSİKLER VAR
Firmanın hazırlamış olduğu proje dosyasında eksiklikle bulunduğunu belirten Dr. Yüceer, “Projede sıvı ve katı atıkların depolandığı havuzların üzerlerinin kapatılarak kokulu gazların çevreye yayılmasının önlenmesi ve kokulu gazların toplanarak bir gaz arıtma sisteminden geçirilmesi hakkında bilgi ve detaylar yer almıyor. Ahırların nasıl havalandırılacağı yazmıyor. Devlet Su İşleri’nden bölgedeki derelerin ve su kaynakların nasıl etkileneceğine dair görüş bulunmuyor. Projede koku sorunlarının çözümleri hakkında tatmin edici hiçbir çalışmadan söz edilmiyor. Oysa geçmişte hem belediyelere hem Tekirdağ Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğüne hem de Tekirdağ İl Sağlık Müdürlüğü’ne yoğun koku şikayetleri geldiği bilinmektedir. Projede, hayvanların toplu ölümüne sebep olabilecek bir salgın hayvan hastalığı sürecinde ne gibi önlemler alınacağı, hayvancılığın yoğun olarak yapıldığı bu bölgede diğer hayvanlara bu hastalığın yayılmaması için hangi önlemlerin alınacağı belirtilmediği gibi bir kriz yönetimi de oluşturulmamış. Tesise ulaşım için kullanılan yollar mera parseli ve şahıs parselinden oluşuyor. Kadastral bir yolu bulunmuyor. Proje içinde büyük yem kamyonlarının ve hayvan nakli için kullanılacak araçların kullanılacak yollar hakkında Ulaşım ve Trafik Düzenleme Komisyonu kararı bulunmuyor. Tesisin, Şahpaz Merası’nda bulunan tarımsal amaçlı hayvan sulama göletine olan mesafesi sadece 690 metre. Tesisten yağmur aracılığıyla ve/veya kendi doğal akışı sayesinde hayvan sulama göletine kirlilik getirmesi dönüşü olmayan çevre sorunlarına sebep olacağı ortadadır” ifadelerini kullandı.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Trakya Haber