Dolar 19,1854
Euro 20,8980
Altın 1.220,64
BİST 4.819,80
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Tekirdağ 20°C
Az Bulutlu
Tekirdağ
20°C
Az Bulutlu
Cts 19°C
Paz 15°C
Pts 13°C
Sal 9°C

Yüceer: “Mağduriyet bir an önce giderilmeli”

Yüceer: “Mağduriyet bir an önce giderilmeli”
20 Mayıs 2022 11:59
640

CHP Tekirdağ Milletvekili Dr. Candan Yüceer, Tekirdağ Çorlu’da depreme dayanıksız olduğu için geçici olarak Ahi Evran Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’ne taşınan Mehmet Rüştü Uzel Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nin sorunlarını TBMM’ye taşıdı. Her iki lisenin öğretmen ve öğrencilerinin mağdur olduğunu belirten Dr. Yüceer, “Meslek liselerinin memleket meselesi olduğu unutulmadan, mağduriyet yaşayan öğrencilerimizin ve öğretmenlerimizin sorunlarının bir an önce giderilmesi ülkemizin geleceği açısından önem taşımaktadır” dedi.

Tekirdağ Çorlu’daki 1967 yılından bu yana hizmet veren Mehmet Rüştü Uzel Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi depreme dayanaklı olmadığı gerekçesiyle yıkıldı. Lisenin yıkılmasının ardından yüzlerce öğrenci ve öğretmeni Ahi Evran Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’ne taşınmak zorunda kaldı. Bu taşınma neticesinde mağdur olan öğrenci ve öğretmenlerin sorunlarını Meclis gündemine taşıyan Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) PM Üyesi, Tekirdağ Milletvekili Dr. Candan Yüceer, Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer tarafından yanıtlanması istemiyle soru önergesi verdi.

“ÖĞRENCİLER VE ÖĞRETMENLER MAĞDUR”

Tekirdağ’da birçok okulun benzer sorunlar yaşadığını vurgulayan CHP’li Dr. Yüceer, “Kapasitesi yetersiz olan Ahi Evran Mesleki ve Teknik Lisesi’nin sığınakları ve koridorlarının sınıf yapıldığı iddia edilmektedir. Mehmet Rüştü Uzel Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde bulanan birçok makine ve teçhizat depolara kaldırıldığı, binlerce lira değerindeki makine ve teçhizatlar depolarda çürümeye bırakıldığı belirtilmektedir. 2021 yılında yıkılan Mehmet Rüştü Uzel Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nin yeni binasının yapılmaması her iki okulun öğrencilerini ve öğretmenlerini mağdur etmektedir” dedi.

“MESLEK LİSESİ MEMLEKET MESELESİ”

Uzun yıllardır kalifiye insan gücü yetiştiren meslek lisesinin tamamen kapatılacağı iddialarını da dile getiren Dr. Yüceer, “1967 yılından bu yana kalifiye insan gücü yetiştiren Mehmet Rüştü Uzel Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nin tamamen kapatılarak diğer meslek liselerinin bünyesine alınmak istendiği iddia edilmektedir. Meslek liselerinin memleket meselesi olduğu unutulmadan, mağduriyet yaşayan öğrencilerimizin ve öğretmenlerimizin sorunlarının bir an önce giderilmesi ülkemizin geleceği açısından önem taşımaktadır” diye konuştu.

CHP’li Yüceer’in Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer’den yanıtlamasını istediği sorular şöyle:

Mehmet Rüştü Uzel Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nin tamamen kapatılacağı iddiaları doğru mudur?

Mehmet Rüştü Uzel Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nin yeni binası ne zaman yapılacaktır?

Mehmet Rüştü Uzel Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nin yeniden yapımı için Bakanlığınız tarafından bir bütçe ayrılmış mıdır? Ayrıldıysa bu bütçe ne kadardır?

Öğrencilerin atölye ve meslek dersi uygulamalarını sığınak ve koridor gibi çok dar ve olumsuz ortamlarda yaptıkları iddiaları doğru mudur?

Mehmet Rüştü Uzel Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde bulanan birçok makine ve teçhizat depolara kaldırıldığı, binlerce lira değerindeki makine ve teçhizatlar depolarda çürümeye bırakıldığı iddiaları doğru mudur?

Meslek liselerindeki yaşanan tüm bu olumsuzluklar öğrencilerin devlet okullarından uzaklaşıp özel meslek liselerine yönlenmelerini hızlandırmayacak mıdır?

Tekirdağ’da çeşitli nedenlerle yıkılan, yıkılmayı bekleyen, tadilatta olan veya tadilata girmeyi bekleyen kaç okul bulunmaktadır?

Türkiye genelinde çeşitli nedenlerle yıkılan, yıkılmayı bekleyen, tadilatta olan veya tadilata girmeyi bekleyen kaç okul bulunmaktadır?

Tekirdağ’daki devlet okullarında kaç derslik bulunmaktadır ve güncel olarak kaç derslik ihtiyacı bulunmaktadır?

Ülke genelindeki devlet okullarında kaç derslik bulunmaktadır ve güncel olarak kaç derslik ihtiyacı bulunmaktadır?

Ülke genelindeki devlet okullarındaki sınıf mevcudu ortalaması kaçtır, sınıf mevcudu bu ortalamanın üstünde olan sınıf sayısı ve bu sınıflarda eğitim gören öğrenci sayısı kaçtır?

Okulları yıkılan Mehmet Rüştü Uzel Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrenci ve öğretmenlerinin mağduriyetlerinin giderilmesi için Bakanlığınız tarafından yapılan bir çalışma var mıdır? Varsa detayları nelerdir?

Tadilatta olan okullarda eğitim-öğretim faaliyetinin normale dönmesinin ne kadar süre alacağı öngörülmektedir? Öğrencilerin mağduriyetlerinin giderilmesi ve salgın tedbirleri kapsamında alınan ve alınması planlanan önlemler nelerdir?

Ülke genelindeki devlet okullarında kaç derslik bulunmaktadır ve güncel olarak kaç derslik ihtiyacı bulunmaktadır?

Tekirdağ’daki devlet okullarındaki sınıf mevcudu ortalaması kaçtır, sınıf mevcudu bu ortalamanın üstünde olan sınıf sayısı ve bu sınıflarda eğitim gören öğrenci sayısı kaçtır?

Ülke genelindeki devlet okullarındaki sınıf mevcudu ortalaması kaçtır, sınıf mevcudu bu ortalamanın üstünde olan sınıf sayısı ve bu sınıflarda eğitim gören öğrenci sayısı kaçtır?

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Trakya Haber