Dolar 19,1675
Euro 20,9286
Altın 1.213,95
BİST 4.992,15
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Tekirdağ 16°C
Çok Bulutlu
Tekirdağ
16°C
Çok Bulutlu
Cum 21°C
Cts 16°C
Paz 17°C
Pts 14°C

Ergene’nin kalbine hançer

Ergene’nin kalbine hançer
23 Şubat 2023 15:35
196

Kolin İnşaat’ın Lüleburgaz’ın yanı başında 1/100.000 ölçekli Çevre Düzeni Planı kapsamında “Tarımsal Niteliği Birinci Öncelikli Korunacak Alan” olarak belirtilen ve Ergene havzasında yer alan tarım arazisine “asfalt plent tesisi” yapmak için Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’na başvuru yaptığı ortaya çıktı. Yapılan başvuru, geçen yıl Edirne’de bir asfalt şantiyesinden sızan bin 500 ton ziftin tarım arazilerini kirletmesinden ders çıkarılmadığını bir kez daha gözler önüne serdi. Öte yandan Lüleburgaz Belediyesi Kırklareli Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü’ne durdurma talebinde bulundu.

ERGENE HAVZASINA ASFALT ŞANTİYESİ
Türkiye’nin verimli tarım arazileri arasında yer alan ancak son 50 yıldır Ergene Havzası’nın kirletilmesiyle can çekişen Trakya’da bereketli tarım arazilerine bir darbe daha vuracak şok eden bir gelişme yaşandı. Kolin İnşaat şirketinin Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’na akıllara durgunluk veren bir başvuru yaptığı ortaya çıktı. Şirketin, 1/100.000 ölçekli Çevre Düzeni Planı çerçevesinde afet iskan sahası yakınında bulunan ve Tarımsal Niteliği Birinci Öncelikli Korunacak Alan olarak belirlenen tarla vasıflı araziye asfalt şantiyesi kurmayı planladığı öğrenildi. Yaşanan bu skandal başvuruyla ilgili olarak Kırklareli İl Genel Meclis Üyeleri, muhtarlar ve STK’lar Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığına her geçen gün kirleticiler tarafından yok edilen Trakya’nın tarım arazilerinin daha fazla kirletilmemesi itiraz etmeye hazırlanıyor.

BELEDİYE DURDURMA TALEBİNDE BULUNDU
Yaşanan tüm bu gelişmeler doğrultusunda ise Lüleburgaz Belediyesi hızlı bir şekilde harekete geçerek Kırklareli Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü’ne durdurma talebinde bulundu. Müdürlüğe gönderilen dilekçede asfalt tesisinin yapılması istenen ve inşaatına başlanan alanın Mahalli Çevre Kurulu kararı alınıp alınmadığı, özellikle Kırklareli Tarım ve Orman İl Müdürlüğü’nün görüşünün olup olmadığı, ÇED raporunun olup olmadığı ve Kırklareli İl Özel İdaresi’nden alınan inşaat ruhsatının olup olmadığı soruldu. Bu sorular ışığında söz konusu çalışmanın telafisi imkansız sonuçlar doğurmaması için durdurulması talebinde bulunuldu.

ERGENE’NİN KALBİNE HANÇER
Söz konusu başvurunun yapıldığı alanın 1/100.000 ölçekli Çevre Düzeni Planı kapsamında “Tarımsal Niteliği Birinci Öncelikli Korunacak Alan” olarak belirtildiği görüldü. Bununla birlikte planlanan proje sahası için Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü parsel sorgu sistemi üzerinden yapılan sorgulamada ise alan “Tarla” vasıflı tarım arazisi olarak görülüyor. Söz konusu projenin onaylanması durumunda hemen yakınında Kaynarca Deresi bulunan ve yeraltı suyunun aşırı tüketildiği alan olarak belirlenen bölgede kirlilik nedeniyle halihazırda can çekişen Ergene’nin kalbine hançer saplanacak.
“ALANDA GÖL, AKARSU VE YERALTI SUYU YOK” DEMİŞLER
Tüm bunlarla birlikte Kolin İnşaat’ın asfalt plent tesisisi kurmak istediği alanın 5 Kasım 2009 Perşembe günü yayınlanan Resmi Gazete’de; Ekli haritada sınırları yer alan Ergene ve Meriç Havzaları 167 sayılı Yeraltı Suları Hakkında Kanunun 3. maddesine göre Yeraltı Suyu İşletme sahası olarak tesit edildiği görüldü. Bu nedenle ilgili firmanın 1/25000 Çevre Düzeni Planı hükümlerine göre DSİ görüşü alması gerekiyor. Ancak Kolin İnşaatın sunduğu Proje Tanıdım Dosyası’nda “Göller, akarsular, yeraltı suyu işletme sahaları bulunmamaktadır” ifadelerini kullandığı gözden kaçmadı.

EDİRNE’DEN DERS ÇIKARILMAMIŞ
Öte yandan geçtiğimiz yıl Nisan ayında Edirne’de Hasanağa köyü yakınlarında fuel oil kazanı patlayan asfalt şantiyesinden sızan bin 500 ton zift dere yataklarını ve tarım arazilerini kullanılamaz hale getirmişti. Halihazırda böyle kötü bir çevre felaketi hafızalarda tazeliğini korurken Kaynarca Deresi yakınından geçen, yeraltı suyunun bulunduğu ve geniş bir tarımsal alanla kaplı tarım arazisine yapılmak istenen asfalt şantiyesi tepki çekti. 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Trakya Haber